Austrálie chce omezit počet přistěhovalců, kteří přicházejí do velkých měst, jako je Melbourne, Sydney a Brisbane. Australské úřady proto zvažují opatření, na jehož základě by imigranti museli nejprve několik let žít ve venkovských oblastech či menších městech. Podle kritiků ale může zmíněné opatření způsobit nedostatek pracovních sil, protože příchozí jsou většinou kvalifikovaní pracovníci, píše agentura Reuters.
Ze 186 tisíc imigrantů, kteří se loni v Austrálii usídlili, přišlo téměř 70 procent na víza pro kvalifikované pracovníky a téměř všichni se usadili v Sydney a Melbourne, vyplývá z údajů australské vlády.
Zvažované opatření by přistěhovalcům po jejich příchodu do Austrálie zakázalo pět prvních let usadit se v největších australských městech. "Naším cílem je snížit populační tlak na tři velká města (Sydney, Melbourne, Brisbane) a rychleji rozvíjet menší státy a regiony," uvedl dnes ministr pro městskou infrastrukturu a populaci Alan Tudge.
Podle plánu má být určeno pět doposud méně populárních regionálních center, kde budou mít přistěhovalci možnost se na prvních několik let usadit. Jde o města Darwin, Perth, Hobart, Adelaide a Canberra. Australská vláda je přesvědčena, že tento krok by zvýšil pravděpodobnost, že se příslušní migranti ve zmíněných oblastech usadí natrvalo.
Některá australská regionální centra a politici z venkovských oblastí se již řadu let zasazují o to, aby se k nim stěhovalo více kvalifikovaných pracovníků, kteří by umožnili jejich městům přežít.
Zatím není jasné, jakým způsobem by bylo nařízení vymáháno. Podle ministra Tudge by ale mohlo být již ve vízech uvedeno, ve které oblasti Austrálie má žadatel v prvních letech svého pobytu v Austrálii bydlet. Opatření by se přitom netýkalo například těch přistěhovalců, kteří přicházejí na konkrétní studijní či pracovní místo, ani těch, kteří uzavřou manželství s australským občanem.
Austrálie patří mezi řídce osídlené oblasti světa, velké procento populace ale má svůj domov ve velkých městech. V Sydney a Melbourne žijí v současné době dva z pěti Australanů.
Předpokládá se, že migrace bude jedním z hlavních témat příštích parlamentních voleb, které se v Austrálii musí uskutečnit do května 2019. Podle průzkumu veřejného mínění společnosti ReachTel zveřejněného v září podporuje 63 procent obyvatel Sydney omezení počtu migrantů stěhujících se do největšího australského města.
Premiér Scott Morrison, jehož středopravá koalice před volbami v průzkumech zaostává, podnikl od svého srpnového nástupu k moci řadu populistických kroků, napsala agentura Reuters.
Austrálie uplatňuje dlouhodobě přísnou migrační politiku a uprchlíky do země vůbec nepouští. Australské vojenské námořnictvo zastavuje lodě s běženci na moři a vrací je zpět. Ani uprchlíkům, kteří doplují až k australským břehům, není umožněno se v zemi usadit a jsou posíláni do internačních táborů mimo území Austrálie.