Irácký nejvyšší soud označil zářijové referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní. Zrušil také jeho výsledek. Kurdové se vyslovili pro nezávislost svých provincií, centrální vláda v Bagdádu ale od začátku upozorňovala, že referendum je v rozporu s ústavou.
Nejvyšší soud ve výnosu konstatoval, že referendum z 25. září o iráckém Kurdistánu je protiústavní a že soud ruší všechny dopady hlasování i jeho výsledky.
Kurdové po referendu oznámili, že hodlají s vládou v Bagdádu o dalších krocích jednat, avšak centrální vláda tvrdila, že jednat s nimi bude jedině na základě ústavy, která referendum neschvaluje.
Nejvyšší soud začátkem listopadu vládu podpořil, když rozhodl, že žádná irácká oblast nebo provincie se nemohou jednostranně od Iráku odtrhnout. Tím chtěl zabránit dalším možným chybným výkladům ústavy.
Kurdové referendum plánovali mnohokrát a tentokrát ho vypsali kvůli dlouhodobým sporům, které podle nich s ústavou souvisejí. Bagdád podle kurdské vlády sám ústavu porušoval neplněním ústavního článku 140, který se týká vyjasnění osudu ropné oblasti Kirkúk, dělení příjmů z prodeje ropy a žoldu kurdských milicionářů. Tím, že vláda dlouhodobě tento článek neplnila, pozbyla podle Kurdů ústava platnost. Vypsat referendum tedy bylo podle nich oprávněné.
Po sankčních krocích Bagdádu Kurdové začali ustupovat. Před týdnem jejich vláda oznámila, že verdikt soudu o zákazu odtržení od Iráku budou respektovat.