Nejnovější vlna násilností si v Iráku za pondělí vyžádala nejméně 86 mrtvých a téměř 200 raněných.Pondělek je tak nejkrvavějším dnem v Iráku od začátku roku. Nastražené nálože explodovaly v šíitských částech Bagdádu a také v jihoirácké Basře nebo v mešitách jižně od Bagdádu. Oběti z řad policistů jsou hlášeny z neklidné západní provincie Anbár.
K atentátům se nepřihlásila žádná skupina. Napětí, které nyní panuje mezi vládnoucími a většinovými šíity na jedné straně a menšinovými sunnity na druhé, vyvolává obavy z nového občanského konfliktu. Ten minulý stál Irák v letech 2006 až 2007 desítky tisíc lidských životů, každý měsíc umíralo přes tisíc lidí.
V Bagdádu pumové útoky zabily nejméně 37 osob a zranily přes sto dalších. Dvě nálože explodovaly v Basře, kde přišlo o život 13 lidí a bezmála třicet bylo zraněno. Auta s trhavinami byla v obou městech zaparkována u autobusových zastávek, na tržištích a rovněž u restaurace. Odpálena byla v rušných ranních hodinách.
Při střetech v neklidné západní provincii Anbár bylo v noci na dnešek zabito 24 policistů, oznámily policie a zdravotnické zdroje.
Dvanáct policistů přišlo o život při operaci s cílem osvobodit policisty, které ozbrojenci v sobotu zajali na dálnici z Iráku do Jordánska a zadržovali v pouštní oblasti. Čtyři další byli zraněni, řekl jeden z unesených policistů, který vyvázl bez úhony.
Dalších dvanáct policistů bylo zabito při dvou nočních útocích na dvě policejní stanice v Hadíse v téže provincii.
V pondělí večer pak násilí pokračovalo v Hille, která leží sto kilometrů jižně od Bagdádu. Při útocích na tamní dvě šíitské mešity přišlo o život třináct lidí a sedm desítek osob bylo zraněno.
V Iráku od nedělního večera zahynulo 89 osob, bilance od minulého týdne je 200 mrtvých. Ze statistiky vyplývá, že po pondělku byl nejkrvavějším letošním dnem pátek, kdy zahynulo 76 osob. Dosud nejkrvavějším měsícem byl letos v Iráku duben, kdy přišlo o život 460 osob, v ostatních měsících počet mrtvých nepřesáhl 200.
Za letošním násilím jsou protesty sunnitů proti politice šíitské vlády. Sunnité tvrdí, že vláda odstavuje jejich zástupce od moci procesy, v nichž sunnity soudí podle teroristického zákona. Sunnité od prosince pořádají pravidelně demonstrace, letos pak proti některým bezpečnostní složky zasáhly.
Premiér Núrí Málikí v pondělí oznámil, že vláda hodlá změnit bezpečnostní strategii. "Právě děláme personální změny v oblasti bezpečnosti na vysokých i středních postech, měníme bezpečnostní strategii," řekl Málikí na tiskové konferenci. Zásadní rozhodnutí prý padne na úterní schůzi vlády. Ujistil také, že navzdory mnoha obětem nových atentátů se útočníkům nepodaří v Iráku obnovit vlnu útoků sunnitů proti šíitům. Letošní rok poznamenaly násilnosti, při nichž každý měsíc zahynulo v průměru na 200 lidí.
Situace připomíná léta 2006 a 2007, kdy v Iráku bojovali proti sobě šíité a sunnité. Konflikt měl desítky tisíc obětí a zastavily ho až posílené americké jednotky a také sunitská domobrana, která se tehdy připojila k Američanům a začala bránit jednotlivé vesnice před extremisty.