Povstalci, kteří minulý týden zabili v Afghánistánu tři vojáky Bundeswehru, nebyli obvyklí talibové, což jsou většinou Paštuni. Protivník německých vojáků má nejmodernější zbraně, zahraniční výcvik a podporují jej mezinárodní teroristické sítě.
Ne všichni protivníci Němců jsou anonymní - naopak. Minulý rok 11. července se sešli na svým způsobem vrcholné schůzce ve škole koránu ve vesnici Ajnul Madžer západně od Kundúzu, kde německé jednotky působí, píše časopis Der Spiegel.
Na setkání vznikly propagandistické fotografie, které mají dokumentovat sílu rebelů a nahánět strach protivníkům. Jedním z nich, který má šátkem zakrytý nos a ústa, je pětatřicetiletý Maulaví Ahmed, nový šéf milic v Kundúzu, tvrdí západní tajné služby.
Vlevo od něj na snímcích stojí zcela zahalený bojovník, který má přes rameno pás s municí. Všichni přítomní zřejmě vědí, kdo tento tajemný bojovník je: nejvyšší uzbecký velitel v oblasti.
Stojí v čele zahraničních bojovníků, zprostředkovává lokálním jednotkám chybějící know-how a dodává jim peníze a zbraně.
Ve vesnici Ajnul Mdžer žijí téměř výlučně Afghánci uzbeckého původu. Každý chlapec zde chce být válečníkem. Zdejší muže cvičí a podporují neafghánští boží bojovníci z bývalých sovětských republik s nejlepším vojenským výcvikem a moderními zbraněmi.
Vojáci zmíněného tajuplného velitele mají kalašnikovy s krátkou hlavní a moderními plastovými zásobníky, jaké obvykle používají jen speciální síly. Na rozdíl od pancéřových pěstí, které běžně používají talibanci, jsou ty jejich poměrně nové.
Teprve zhruba deset let je na trhu aerosolový granát TBG-7V, který po explozi trhá protivníkovi plíce.
Válečné nádobíčko tohoto druhu lze sehnat jen s pomocí dobrých mezinárodních a zločineckých kontaktů. Místnímu Talibanu už většinou chybějí peníze, aby takovou drahou výzbroj získal.
Pro uzbecké jednotky, které bojují dále nehledě na to, že jejich nejvyššího velitele loni v září zabilo v pákistánském Jižním Vazíristánu americké bezpilotní letadlo, nehrají zjevně finance žádnou roli. Jsou mocně dotovaní ze státu u Perského zálivu a vyzbrojováni z armádních skladů.
O nebezpečí, které představuje zvláště úderná skupina Talibanu, je vláda v Berlíně už déle informována. Loni na "novou kvalitu" hrozby v Kundúzu upozornili spolkový kabinet vysocí představitelé NATO. Konkrétně varovali před tím, že k lokálnímu Talibanu se přidali uzbečtí a čečenští extremisté, aby pomohli zintenzivnit útoky proti Němcům, píše Spiegel.
Dones ale německé ministerstvo obrany nenašlo na nové hrozby odpověď. Stále zdůrazňovalo, že ovládá situaci. Až do 3. dubna, kdy po mnohahodinové přestřelce zahynuli tři němečtí vojáci.
Pro (uzbecké) taliby se naskytl nový důvod pro fototermín. Před hořícím Dingem, nejmodernějším transportním vozidlem Bundeswehru.
Podle německého tisku zorganizoval Taliban podporovaný zahraničními bojovníky útok na německou patrolu velmi rychle poté, co se od domácích špionů dozvěděl, že se jednotka Bundeswehru pátrající po bombových pastích pohybuje v jejich oblasti. Přepadli je ve chvíli, když směřovali zpět na základnu.
Foto: Spiegel, Bundeswehr, ČTK/AP a Profimedia