Německé ministerstvo obrany jedná se zástupcem příbuzných civilistů, kteří zahynuli po útoku na cisternu u afghánského Kunduzu. Právník Karim Popal zastupuje 78 afghánských rodin a ministerstvo mu prý přislíbilo "rychlou a nebyrokratickou" pomoc.
Pozůstalí po civilních obětech zářijového německo-amerického útoku na dvě cisterny unesené fundamentalisty v Afghánistánu se od Německa dočkají odškodnění. Ministerstvo vstoupilo do jednání s německo-afghánským právníkem obětí Karimem Popalem, uvedl mluvčí úřadu Christian Dienst.
Letecký bombový útok proti fundamentalistům z hnutí Taliban nařídil 4. září německý velitel Georg Klein. Kvůli tomu, že německá vláda údajně tajila skutečný dopad útoku na civilní oběti, musel koncem listopadu odejít ze své nové funkce ministra práce Franz Josef Jung. Ten byl do října ministrem obrany.
ČTĚTE TAKÉ: Afghánistán zlomil německému ministrovi vaz
Z šetření NATO vyplynulo, že útok u severoafghánského Kunduzu si vyžádal až 142 mrtvých, z toho patrně několik desítek civilních obětí. Popal, jenž zastupuje 78 afghánských rodin, potvrdil listu Kölner Stadt-Anzeiger, že ministerstvo obrany mu faxem přislíbilo "nebyrokratickou a rychlou" pomoc.
Podle ministerstva je však třeba ještě vyjasnit počet obětí. Ministerstvo prý přitom nebude zkoušet "vyjednat co nejméně civilních obětí". Výši odškodného nechal tento zdroj otevřenou, ale poukázal na to, že afghánská vláda v podobných případech poskytovala rodinám obětí dva tisíce dolarů (asi 34 000 Kč) za mrtvé a tisíc dolarů za zraněné.
Popal tvrdí, že zářijový útok si vyžádal 179 civilních obětí, z toho 137 mrtvých, 20 zraněných a 22 nezvěstných. Po tragédii podle něj zůstalo 91 vdov a 163 sirotků. Zabito údajně bylo rovněž pět talibanců. Kábul oficiálně tvrdí, že při bombardování bylo zabito 30 civilistů a 69 povstalců.
Kauza vyvolává v Německu stále nové otázky. Podle aktuálního vydání zpravodajského magazínu Der Spiegel Klein původně navrhoval shození šesti bomb, ale americká posádka příslušného bojového letounu F-15 usoudila, že postačí jen dvě bomby. Američtí piloti se zjevně zdráhali splnit požadavek německého plukovníka.
Foto: ČTK/AP, profimedia.cz