Němečtí vojáci si budou <span>užívat klid</span> na severu Afghánistánu

Zahraničí
13. 9. 2007 21:52
Němečtí vojáci u letounu C-160 v Termezu
Němečtí vojáci u letounu C-160 v Termezu

Němečtí vojáci u letounu C-160 v TermezuNěmecko ponechá své vojáky v Afghánistánu na relativně bezpečném severu země, ačkoliv čelí tlaku Severoatlantické aliance a Spojených států, které potřebují posily pro boj s rebely v nebezpečnějších jižních provinciích. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na výroky německého ministra zahraničí po jeho schůzce s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoopem Shefferem. Ten v Berlíně jednal i s kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Zachováme svou vojenskou přítomnost převážně na severu. Zaměříme se zejména na výcvik afghánské armády," prohlásil ministr Frank-Walter Steinmeier před novináři po jednání s politickým šéfem aliance.

USA a další členové NATO podle Reuters naléhají na Německo, aby se zřeklo dosavadních omezení v nasazení svých vojáků a poslalo je i na jih, kde rebelové z fundamentalistického hnutí Taliban opět zvedají hlavy. V Afghánistánu má Německo na 3000 mužů a žen v uniformách.

Sám Scheffer popřel, že by NATO na Německo nějak tlačilo, nicméně připustil, že velitelé aliančních sil v Afghánistánu by uvítali mít volné ruce v nasazení vojáků. Pro Berlín má však pochopení.

"Není žádný nátlak na Německo, aby přesunulo vojáky na jih," prohlásil. "Je nespravedlivé kritizovat Německo. Jsem realista a chápu německou politickou situaci. A nebezpečí nečíhá jen na jihu, Německo má oběti i na severu," dodal.

Během alianční mise v Afghánistánu dosud zahynulo 25 německých vojáků a tři němečtí policisté; při atentátech i při nehodách.

Nicméně německý generál Egon Ramms, působící při aliančním velitelství v Brunssumu, se nedávno v televizi ZDF vyslovil pro to, aby němečtí instruktoři cvičící afghánské vojáky provázeli tyto jednotky i na jih, "v souladu s tradicí".

Přispěl tak do probíhajícího sporu na domácí scéně o to, zda by se Německo mělo z Afghánistánu zcela stáhnout, či naopak vyslat své vojáky i na jih. Skepse veřejnosti však roste, svůj vliv mají i obavy z teroristických útoků na americké základny a další možné cíle v zemi.

Kancléřka Merkelová ve středu naléhala na poslance Spolkového sněmu, aby znovu schválili mandát pro další působení v Afghánistánu, ačkoliv podle průzkumů by si těsná většina Němců přála návrat svých vojáků domů.

K úplnému stažení vybízí pouze opozice. Ale i část vládních sociálních demokratů má pochyby o účasti na protiteroristické operaci, vedené v Afghánistánu Spojenými státy. Méně kontroverzními se jeví další působení v alianční operaci ISAF či nasazení průzkumných letounů Tornado. 

Na fotografii: Němečtí vojáci u letounu C-160 v Termezu, Uzbekistán, 26. duben 2007

FOTO: AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Rukojmí zemřou, když je budete chtít osvobodit silou, hrozí Izraeli Hamás

Zahraničí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Rusko nechce mír, další noční útok to dokládá, burcuje znovu Zelenskyj

Zahraničí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Rusové poslali zajatce na desítky let do vězení. Hlavně z pluku Azov

Zahraničí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ