V zadržovacích centrech pro migranty zemřelo v Malajsii v uplynulých dvou letech 118 cizinců, více než polovina z nich pocházela z Barmy. Je to mnohonásobně více než v rozvinutých zemích, ze sousedních států statistika chybí.
Počet obětí získala od státních úřadů malajsijská Národní komise pro lidská práva (SUHAKAM). Úřady uvádějí 83 mrtvých za rok 2015 a nejméně 35 obětí v roce následujícím. Podle zadržených není v táborech dostatek jídla, vody ani zdravotní pomoci. Mnoho z nich trpí kožní či plicní infekcí, a protože se nemocní od ostatních neizolují, nemoci se dál šíří.
Není jasné, zda je úmrtnost vyšší než v okolních zemích, thajští a indonéští vládní činitelé tvrdí, že tyto údaje nezveřejňují. Jde ale o vyšší počet než ve vyspělých zemích. Například ve Spojených státech loni podle oficiálních záznamů zemřelo v podobných zařízeních deset osob. V těchto zařízeních bývá přitom mnohem více zadržených.
Více než polovina zemřelých v malajsijských detenčních centrech pocházela z Barmy, odkud do Malajsie přicházejí desetitisíce uprchlíků. Mezi nimi jsou i muslimové z etnika Rohingů, kteří utíkají před pronásledováním ze strany barmských úřadů a většinového buddhistického obyvatelstva. Není však známo, kolik ze zemřelých patřilo právě do tohoto etnika.
Malajsijský premiér Najib Razak tvrdě kritizuje barmskou vládu a její faktickou vůdkyni Aun Schan Su Ťij za říjnový zákrok barmských bezpečnostních sil proti Rohingům. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International uvedla, že barmští vojáci při tažení proti tomuto etniku vraždili civilisty, znásilňovali je, mučili a také rabovali.
"Ta čísla jsou opravdu vysoká. Je to šokující, situace si žádá důkladnou prověrku celého systému," řekl k počtu mrtvých v detenčních centrech jeden ze zmocněnců komise SUHAKAM Jerald Joseph. Podmínky v táborech, z nichž některé navštívil, popsal jako otřesné a řekl, že úmrtí by se měla vyšetřovat jako trestní záležitost.
"Nemoci, jež ke smrti zadržených vedly, mohly být zaviněny či umocněny špatnými hygienickými podmínkami, nedostatkem jídla, fyzickým týráním nebo nedostačující lékařskou péčí," poznamenal jménem komise Joseph.