Nepál: premiér a <span>exvůdce maoistických</span> rebelů končí

Zahraničí
4. 5. 2009 15:36
Nepálští studenti demonstrují proti maoistům.
Nepálští studenti demonstrují proti maoistům.

Premiér Pračánda oznamuje svou demisi.Nepálský maoistický premiér Pušpa Kamál Dahal, známější pod přízviskem Pračánda, dnes podal demisi v souvislosti se sporem kolem nedělního odvolání náčelníka generálního štábu armády Nepálu z funkce. V emotivním projevu k národu bývalý vůdce rebelů zdůraznil, že tím chce zachránit mírový proces v zemi.

"Rezignoval jsem na svou funkci předsedy vlády, abych chránil demokracii a mír," oznámil v řeči vysílané televizí Pračánda. Na postu ministerského předsedy strávil jen osm měsíců. "Snažili jsme se najít shodu, ale různé síly se aktivně postavily proti a podporovaly prezidenta v neústavním a nedemokratickém jednání," uvedl dále.

Bývalý vůdce maoistických povstalců Pračánda v neděli odvolal z funkce náčelníka generálního štábu generála Rúkmanguda Katavala kvůli tomu, že údajně neplnil vládní rozkazy.

Jádro sporu. Nášleník genštábu Katavala.Kataval byl obviněn, že navzdory zákazu vlády rekrutoval 2800 nových vojáků, bojkotoval národní hry z minulého měsíce a bez konzultací s vládou umožnil pokračovat v činnosti osmi generálům, jimž nebyla prodloužena služba.

S odvoláním Katavala se však nesmířil nepálský prezident Rám Baran Jádav, který generála vyzval, aby ve funkci zůstal, ani Nepálská komunistická strana (NCP-UML), která na protest proti tomuto rozhodnutí opustila vládní koalici.

Proti odvolání Katavaly se postavila i značná část veřejnosti. Do ulic Káthmándú vyšly desetitisíce demonstrantů, aby daly najevo svůj nesouhlas s krokem premiéra.

Další politický vývoj v zemi lze jen těžko odhadovat, ale podle agentury Reuters je rezignace Pračándy ranou pro mírovou dohodu, která v roce 2006 ukončila desetiletí trvající konflikt mezi maoisty a armádou. Na základě dohody se maoisté loni zúčastnili voleb, z nichž vyšli jako nejsilnější politická strana.

Nepálští studenti demonstrují proti maoistům.Neshody mezi armádou a vládou panovaly již od loňska, kdy armáda odmítla umožnit maoistům a jejich velitelům, kteří složili zbraně, aby byli začleněni do národních ozbrojených sil, jak to stanovila mírová dohoda. Kataval se jejich začlenění bránil s odůvodněním, že v řadách ozbrojených sil nemají místo "indoktrinované" kádry.

Samotný Pračánda je přitom považován spíše za pragmatika. Po skončení guerillových bojů se z revolucionářského povstalce proměnil v mazaného politika, který trvá na tom, že maoisté nejsou "dogmatickými komunisty", a globalizaci s volným trhem považuje prostě za fakt.

Foto: ČTK/AP a Reuters

 

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ