Nepál <span>přestane být monarchií</span> za mír s maoisty

Zahraničí
24. 12. 2007 09:07
Král Gyandendra
Král Gyandendra

Král GyanendraNepál přestane být monarchií a stane se republikou, když maoističtí povstalci ukončí svůj krvavý odboj a vstoupí do vlády. Oznámil to v pondělí nepálský ministr financí Rám Šaran Mahat jako jednu z podmínek mírové dohody, která byla v noci na pondělí uzavřena v Káthmándú.

"Uzavřeli jsme dnes dohodu o 23 bodech, podle níž maoisté vstoupí do vlády," řekl ministr, který v kabinetu zastupuje největší politickou formaci Nepálská kongresová strana.

"Země bude vyhlášena federální demokratickou republikou s prozatímní ústavou, avšak toto rozhodnutí dojde naplnění až po volbách do ústavodárného shromáždění," dodal.

Ultralevičáci formálně ukončili desítku let trvající povstání koncem loňského roku, avšak v září z prozatímní vlády odešli s tvrzením, že v rámci mírového procesu nezískali odpovídající zastoupení.

Již během prosince se konfliktní strany dohodly, že volby ústavodárného shromáždění se uskuteční v polovině dubna příštího roku. Termín byl v minulosti dvakrát odložen, protože maoisté žádali o reformu volebního systému. Povstalci také požadovali okamžité zrušení monarchie, což označovali za klíčové pro zajištění svobodných a férových voleb rozhodujících o budoucnosti země.

"Bylo rovněž dohodnuto, že pokud by král konspiroval s cílem narušit volby, prozatímní parlament dvoutřetinovou většinou prosadí změnu země na republiku ještě před konáním voleb," uvedl Mahat. Povstalci podle něj naproti tomu ustoupili z některých dosavadních požadavků, například na ryze proporční volební systém.

"Budeme mít shromáždění s 601 členy, z nichž 335 bude voleno proporčním systémem, 240 většinovým a 26 bude jmenováno stranami," upřesnil ministr. 

Komunističtí povstalci přerušili boj, vyšli z džungle a začali vyjednávat s politickými stranami poté, co byl král Gjánéndra v dubnu 2006 přinucen bouřlivými prodemokratickými protesty ukončit svou 14 měsíců trvající přímou vládu a vrátit moc parlamentu. Gjánéndra tím přišel prakticky o veškerou osobní moc; období přímé vlády mu také vzalo většinu popularity mezi obyvatelstvem.

Foto: nepaldemocracy.org

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ