Žena a její dvě děti zemřely v odlehlé horské vesnici v západním Nepálu kvůli tradici, která přikazuje vypovídat ženy z domovů po dobu jejich menstruace, kdy jsou nuceny přebývat v chatrčích.
Mrtvou 35letou ženu a její dva syny našla její rodina a vesničané v malé chatrči vedle jejich rodinného domu ve středu ráno, uvedl předák okresu Badžura na západě země. Podle něj zemřely, protože se nadýchaly kouře, když se v chladném počasí chtěly zahřát nad malým ohýnkem. V chatrči bylo místo sotva pro tři osoby. Představitel místních úřadů dodal, že šaty, které měli zemřelí na sobě, byly ohořelé. Jejich těla byla poslána na pitvu do nejbližší nemocnice.
Na místo neštěstí vzdálené asi 400 kilometrů od hlavního města Káthmándú dorazil vyšetřovací tým a úřady se dosud radí s právníky, jestli na rodinu zemřelých podají trestní oznámení. Do oblasti budou následně vysláni školící pracovníci, kteří místní obyvatele poučí o nebezpečích vyplývajících z této tradiční praktiky i o jejích postizích.
Nepálský nejvyšší soud vydal zákaz vypovídat menstruující ženy z domu v roce 2005. Loni byl schválen zákon, který tento zvyk trestá až třemi měsíci vězení nebo pokutou tří tisíc nepálských rupií (necelých 600 korun). Mnoho menstruujících žen je však nadále nuceno opouštět své domovy a uchylovat se se do nehygienických či nezabezpečených chatrčí či chlévů pro krávy, dokud jejich cyklus neskončí. Obyčej stále přetrvává v mnoha oblastech této himálajské země.
Když se uchýlí do izolace, mnoho žen čelí silnému mrazu či útokům divokých zvířat. Nehygienické podmínky také často způsobují infekce. Kromě toho jsou ženy vystaveny možnosti sexuálně motivovaných útoků.