Nepálské vdovy odmítají "svatební pobídky"
21.07.2009 10:30
Vdovy v Nepálu protestují proti plánu vlády, která chce poskytnout mužům finanční pobídky, aby se s nimi oženili. Podle návrhu rozpočtu má každý ženich obdržet jednorázovou dávku padesát tisíc nepálských rupií (asi dvanáct tisíc korun).
V Nepálu je velké množství vdov. Zemi totiž po desetiletí sužovala válka, další muži podlehli epidemii AIDS či jiným nemocem.
Podle lidskoprávních organizací však platby za svatby s vdovami povedou jen k dalšímu utrpení.
ČTĚTE TAKÉ: Uganďanka musela kojit psy. Choť přišel s věnem o krávy
„Je to naprosto špatné rozhodnutí," řekla Lily Thapová, zakladatelka Women for Human Rights britské BBC. „Nový sňatek jim nepomůže," dodává.
Její organizace zastupuje nepálské vdovy a požaduje, aby vláda zvážila jiný přístup. Podle Thapové je dobře, že úřady uznaly, že se vdovy nacházejí ve složité situaci. Nynější návrh však prý přinese více škod než užitku. Vláda by místo toho měla spíš poskytnout sociální dávky, zdravotní péči a vzdělání.
Manžela devětadvacetileté Nišy Swarové zabili před šesti lety maoističtí povstalci. Mladá vdova věří, že kroky jako „svatební pobídky" povedou jen k diskriminaci. „Muži s námi budou chtít být, jen aby se dostali k těm padesáti tisícům. Je to jako kdyby nám vláda dala na čelo cenovku, je to velice ponižující."
Chybějí peníze pro děti
Její přítelkyně Púnam Pataková souhlasí. „Je mi to trapné. Kdokoli může nyní jít po ulici a říct,‘Podívejte, vdova. Když si ji vezmu dostanu padesát tisíc," říká.
Vdovy starší šedesáti let dostávají od vlády penze. Organizace Women for Human Rights bojuje za to, aby podobné dávky dostávaly všechny vdovy. „Podle našeho průzkumu je většina vdov stále mladá a potřebuje pomoc, protože mají malé děti a musejí za ně platit školné a živit je," říká Thapová.
Mnoho žen v Nepálu ztratilo své druhy během desetileté občanské války, která skončila v roce 2006. S mírem přišli k moci maoisté a tradiční monarchie v Nepálu skončila.
Aktivisté po vládě, která chce zemi modernizovat v čínském duchu, požadují, aby chránila především mladé dívky. Ty jsou často ke sňatku přinuceny a mnohé z nich záhy ovdoví kvůli nemoci či nehodě.
Vdova je špatné znamení
Blízko hranic s Indií převažují hinduisté. Podle místní tradice ovdovělá žena ztrácí svůj status, a to jak ve společnosti, tak v rodině. Nesmí se účastnit náboženských obřadů a nesmí nosit tradiční červené oblečení ani šperky.
Mnoho vdov smí nosit pouze bílou barvu. Často nemají dovoleno opustit domov a musejí vykonávat většinu domácích povinností. Lily Thapová vysvětluje, že mít v domě vdovu je považováno za špatné znamení.
Vdovy z 52 nepálských okresů poslaly na místní úřady petice, které požadují přezkoumání navrhované dávky. Chtějí, aby se jich pro příště vláda ptala na jejich názory a nerozhodovala o nich bez nich.
Zástupci ministerstva financí slíbili, že se s Thapovou a dalšími zástupkyněmi ženských organizací sejdou.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.