<span>Nepokoje v Kábulu</span>: prezident nabízí opozici funkce

Zahraničí
29. 9. 2007 17:43
Prezident Afghanistanu Hamid Karzai
Prezident Afghanistanu Hamid Karzai

Prezident Afghanistanu Hamid KarzaiKrvavé násilí v Afghánistánu neustává. Při sobotním sebevražedném atentátu radikálních islamistů na vojenský autobus v Kábulu zahynulo nejméně 30 lidí, převážně vojáků. Prezident Hamíd Karzáí útok odsoudil jako zbabělý čin, ale je ochoten v zájmu ukončení násilností v zemi sejít se k mírovým rozhovorům s vůdcem někdejšího vládního hnutí Taliban mullou Muhammadem Umarem a s dalšími zástupci radikálních muslimských skupin. Zároveň je připraven nabídnout představitelům těchto hnutí vysoké vládní funkce. 

Sebevražedný útok, k němuž se přihlásilo hnutí Taliban, si vyžádal život nejméně 30 lidí. Exploze, která autobus úplně zdemolovala, zabila 28 vojáků a dva civilisty a nejméně další tři desítky lidí zranila. Jde o jeden z nejkrvavějších útoků od zahájení americké invaze do Afghánistánu v roce 2001, při níž byla svržena vláda Talibanu. 

Karzáí útok vzápětí odsoudil a vyzval mezinárodní síly, aby rázněji zakročily proti terorismu. Označil útok za "mimořádně zbabělý čin". Ten, kdo ho spáchal, útočil podle něj proti národu, proti lidskosti a rozhodně také proti islámu. "Člověk, který se nazývá muslimem, nevyhodí do povětří nevinné lidi uprostřed postního měsíce ramadánu," zdůraznil Karzáí. 

Přesto v sobotu prezident zveřejnil již dříve připravovanou iniciativu, v níž nabízí představitelům radikálů schůzku a v případě zájmu i vládní funkce výměnou za mír. Chce jednat s vůdcem Talibanu mullou Muhammadem Umarem i s vůdcem další islámské radikální skupiny Gulbuddínem Hekmatjárem. 

Afghánistán potřebuje mír a stabilitu, prohlásil prezident k odůvodnění své nabídky. Odmítá však jednat za podmínek, které si dříve radikálové kladli. Jednou z nich bylo stažení mezinárodních sil z Afghánistánu. 

O tom, že je třeba zahájit mírové rozhovory s radikály, kteří mají na svědomí velké množství násilností v zemi, mluvil Karzáí v minulosti opakovaně. Například před rokem, ale Umar nabídku odmítl. 

Od Talibanu přišel během soboty i smířlivější signál, když propustil čtyři pracovníky Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), které hnutí ve čtvrtek uneslo v afghánské provincii Vardak. Červený kříž propuštění svých pracovníků potvrdil. Podle úřadů jde o dva Afghánce, jednoho Barmánce a jednoho Makedonce; všichni jsou zdravotně zcela v pořádku. Taliban k únosu uvedl, že nevěděl, že jde o pracovníky MVČK.

Ilustrační foto: ČTK 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ