Netanjahu: Írán je hrozbou pro mír celého světa

Zahraničí
3. 3. 2015 18:12
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Írán vyvíjí na Izrael tlak ze všech stran tím, že podporuje režimy na Blízkém východě, které jsou proti demokracii a proti svobodě. V americkém Kongresu to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se snažil přesvědčit americké zákonodárce, aby zablokovali chystanou mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu. Podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele Bílého domu ale Netanjahu nepředstavil žádnou alternativu k této smlouvě.

"Smlouva nezabrání Íránu, aby získal jadernou bombu," tvrdí Netanjahu, podle něhož Teherán s mezinárodními inspektory, kteří kontrolují íránská jaderná zařízení, "hraje hru na schovávanou". Největší hrozbou, jaké svět v současnosti čelí, je podle pravicového izraelského politika "spojení militantního islámu s jadernými zbraněmi".

Západ podezřívá Írán, že se snaží vyvinout atomovou zbraň. To ovšem íránští představitelé popírají a tvrdí, že íránský jaderný program slouží mírovým účelům. Podle současných plánů chce Írán a šest mocností tento měsíc uzavřít rámcovou dohodu ohledně íránského jaderného programu. Teherán by tak za určité ústupky mohl dosáhnout zrušení mezinárodních sankcí. Konečná smlouva by pak měla být hotová do července.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vystupoval v americkém Kongresu."Je to špatná smlouva, velice špatná smlouva. Myslím, že lepší by bylo být bez ní," tvrdí Netanjahu. Podle něj představuje íránský režim hrozbu nejen pro Izrael, ale také pro mír v celém světě.

Teherán "vždy bude nepřítelem Ameriky, to, že bojuje proti (radikálnímu) Islámskému státu, z něj přítele nedělá". "Porazit Islámský stát, ale dopustit, aby Írán získal jaderné zbraně, to by bylo jako vyhrát bitvu, ale prohrát válku," řekl také Netanjahu. Na některé jeho výroky reagovali američtí zákonodárci potleskem vestoje.

Netanjahua jen krátce před parlamentními volbami v Izraeli pozval do amerického Kongresu republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner, aniž to předem konzultoval s americkým prezidentem Barackem Obamou, který je zastáncem dohody s Íránem. Bílý dům absenci konzultace kritizoval jako porušení protokolu. Blížícími se volbami Obama vysvětlil, proč se s Netanjahuem během jeho nynější návštěvy Spojených států nesejde.

Jako pouhou "rétoriku" označil Netanjahuův projev nejmenovaný představitel Bílého domu. "Nenabídl žádný konkrétní plán, jak postupovat," řekl podle tiskových agentur. "Jednoduše požadovat, aby Írán kapituloval, to není plán, a žádná země by nás v této pozici stejně nepodpořila," uvedl.

Na protest proti pozvání Netanjahua si ho nepřišlo poslechnout několik desítek demokratických zákonodárců, což je vzhledem k tradičně úzkým vztahům mezi Spojenými státy a Izraelem neobvyklá věc. Bílý dům dal svou nevoli najevo i tím, že viceprezidenta Joa Bidena, který je z titulu své funkce i předsedou Senátu, poslal na zahraniční cestu.

Politické napětí, které ve vztazích obou zemí v současnosti panuje, se snažil Netanjahu mírnit. Řekl, že je americkému prezidentovi vděčný za veřejnou i soukromou podporu Izraele. "Je mi líto, že někteří se dívají na moje vystoupení tady jako na politický krok, ale vím, že nezávisle na tom, z jaké strany jste, stojíte při Izraeli," uvedl Netanjahu.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ