Netanjahu uvítal, že Česko a další státy podpořily Izrael

Zahraničí
17. 2. 2020 07:34
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu, aby Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil vyšetřování údajných válečných zločinů Izraele vůči Palestincům. Informovala o tom agentura Reuters. Česká republika předala ICC ve čtvrtek právní názor, ve kterém vyjadřuje pochyby o tom, zda se tento soud může zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele na Palestincích. Obdobně podle Reuters postupovaly také Brazílie, Maďarsko, Rakousko, Německo a Austrálie.

Soud má brzy rozhodnout o svém oprávnění vyšetřovat, zda Izrael spáchal válečné zločiny proti Palestincům na jejich území - v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Hlavní prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová v prosinci oznámila, že existuje dostatek důkazů k tomu, aby bylo zahájeno vyšetřování válečných zločinů, zároveň ale požádala soud, aby rozhodl, zda má pravomoc na palestinských územích.

Několik zemí včetně ČR v uplynulých dvou týdnech požádalo ICC o status amicus curiae (přítel soudu), kdy třetí strana, jež není součástí sporu, nabídne svůj právní názor. Česko v dopise soudu podepsaném šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže ve věci rozhodovat. Stejný argument podle Reuters zvolilo i Německo, zatímco Brazílie uvedla, že izraelsko-palestinský konflikt by měl být řešen prostřednictvím politického dialogu, nikoli soudního rozhodnutí.

Netanjahu v pátek svému kabinetu sdělil, že spřátelené státy reagovaly na úsilí Izraele v případu.

"Na naší straně je, musím říct, mnoho přátel ze světa, kteří se přidali k USA a pevně stojí při Izraeli," řekl izraelský premiér.

Izrael se k ICC nepřipojil a jeho generální prokurátor se domnívá, že soud nemá jurisdikci ve vztahu k Izraeli a že jakékoli palestinské akce týkající se soudu jsou neplatné. Palestinská samospráva se k Římskému statutu zakotvujícímu pravomoci ICC, připojila v roce 2015. Podobně jako Izrael tento mezinárodní soud neuznávají například také Spojené státy, Rusko nebo Čína.

Organizace pro islámskou spolupráci, jež reprezentuje 57 muslimských zemí, stejně tak jako Mezinárodní výbor právníků či palestinská asociace právníků tvrdí, že ICC v případu jurisdikci má.

Otázku jurisdikce soudu bude řešit tříčlenný senát, jehož členy jsou soudci z Maďarska, Francie a Beninu.

Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo. Koncem ledna zveřejnil svůj mírový plán pro Blízký východ americký prezident Donald Trump. Plán, který ponechává Izraeli východní Jeruzalém a části Západního břehu Jordánu, Palestinci odmítli.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/Gripas Yuri/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ