Zadržení
Nežádoucí osoba. Turecko deportovalo nizozemskou novinářku
17.01.2019 11:09
Turecko deportovalo nizozemskou novinářku, která pracuje pro největší nizozemský ekonomický deník. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dotčené noviny Het Financieele Dagblad. Krok Ankara zdůvodnila blíže neurčenými "bezpečnostními obavami".
Jednatřicetiletá Ans Boersmaová si ve středu přišla prodloužit vízum na imigrační úřad v Istanbulu a byla tam zadržena. "A najednou sedíte v letadle zpátky do Nizozemska," napsala novinářka ve čtvrtek na twitteru. "Byla jsem v Turecku prohlášena za nežádoucí osobu," dodala.
"V tomto okamžiku mohu říct, že její deportace nesouvisí s jejími novinářskými aktivitami ani s tím, jak psala o Turecku," řekl k případu agentuře Reuters představitel Turecka.
Šéfredaktor jejího domovského deníku Jan Bonjer nicméně deportaci označil za "hrubé porušení svobody tisku". "Ans ke své práci přistupovala obezřetně a zodpovědně. Je nesmírně smutné, že žurnalisté v Turecku nemohou v klidu pracovat," komentoval Bonjer kauzu na stránkách deníku.
Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) nyní Turecko v žebříčku svobody tisku řadí až na 157. místo ze 180 hodnocených států.
"Turecko je opět největším vězením profesionálních novinářů na světě. Žurnalisté tráví víc než rok ve vězení, než jsou souzeni, a dlouhé tresty se stávají novou normou," hodnotí RSF na svém webu tažení prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana proti médiím po nezdařeném vojenském pokusu o převrat v létě 2016.
Mezi Ankarou a Amsterdamem vypukla v březnu 2017 diplomatická roztržka. Nizozemsko tehdy zabránilo tureckým politikům, aby v tamější komunitě svých krajanů vedli kampaň před referendem o změnách turecké ústavy. Turci v něm posléze odhlasovali posílení pravomocí turecké hlavy státu.
Loni Ankara a Amsterdam vzájemné diplomatické vztahy normalizovaly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.