Nikam to (zatím) nevede, pátrači tahají z moře jen odpadky

Zahraničí
31. 3. 2014 15:00
Jedna z nalezených trosek, ale slepá stopa.
Jedna z nalezených trosek, ale slepá stopa.

Australský premiér Tony Abbott dnes ubezpečil, že pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle na jihu Indického oceánu neslábne a není nijak časově omezeno. Pátrací týmy doposud nenašly žádné stopy po Boeingu 777, který zmizel před třemi týdny s 239 lidmi na palubě. Podle australských úřadů všechny plovoucí předměty, které byly vytaženy v posledních dnech z moře jako možné trosky letadla, byly ve skutečnosti rybářské potřeby nebo odpadky.

V pondělí se do oblasti vytyčené 1850 kilometrů západně od australského přístavu Perth, kde podle vyšetřovatelů stroj s největší pravděpodobností spadl do moře, vydalo deset letadel a deset lodí.

"Intenzita pátrání a rozsah operací se nesnižuje, ale zvyšuje," prohlásil předseda australské vlády Abbott. "Rozhodně jsme pro pátrací operaci nestanovili žádný časový limit," dodal premiér s tím, že pátrací týmy jsou povinovány rodinám truchlícím po nezvěstných pasažérech pokračovat v hledání.

Po ztraceném letadle ani stopy, z moře pátrači tahají jen odpadky.Pátrači v nově vytyčené oblasti našli od pátku desítky předmětů, které zdálky připomínaly zbytky letadla, ale u žádného z nich se neprokázala spojitost s letem MH370. "Několik oranžových objektů vylovených v neděli se ukázalo být rybářským náčiním," řekl mluvčí Australského úřadu pro námořní bezpečnost.

Nyní prohledávaná zóna leží blíž k pobřeží než oblast, kde se po letadle pátralo dříve, a také je tam klidnější počasí. Nachází se však také nedaleko míst, kam mořské proudy zanášejí množství různých odpadků a dalšího materiálu, upozorňují odborníci. To pátrače při hledání značně rozptyluje.

Nezvěstné letadlo mířící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu se stočilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina trolí Rusko. Zelenskyj řekl, že nejlepší sankce jsou požáry rafinerií

Zahraničí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Vánoce ve Venezuele začnou 1. října, oznámil autoritářský prezident Maduro

Zahraničí
14. 9. 2025

Rusko dále provokuje, spojenci v NATO zůstávají ve střehu, uvedl Lipavský

Zahraničí
14. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ