Dohoda o vytvoření koaliční vlády palestinských hnutí Fatah a Hamas nesplňuje podmínky stanovené mezinárodním společenstvím pro její uznání a obnovení finanční pomoci Palestincům. Řekla to v sobotu izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová po setkání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou v Jeruzalémě.
Dokud vláda vznikající na základě deklarace z Mekky požadavky Západu neuspokojí, budou ji USA a Izrael ignorovat, oznámil zároveň podle agentury Reuters úřad izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Podle nejmenovaného zdroje z tohoto úřadu se americký prezident George Bush a Olmert na tomto postoji dohodli v pátečním telefonickém rozhovoru.
Izrael a takzvaný blízkovýchodní kvartet tvořený EU, OSN, USA a Ruskem požadují, aby palestinská vláda uznala Izrael, akceptovala dosavadní palestinsko-izraelské dohody a závazně se vzdala násilí. Předcházející vláda radikálního hnutí Hamas tyto podmínky odmítala, což vedlo Západ k jejímu finančnímu bojkotu, následnému ochromení hospodářství na palestinských územích a prudkému zhoršení života prostých Palestinců.
Dohoda z Mekky zastavení násilí nezaručuje
Od nové koaliční vlády, na níž se po téměř ročním mocenském boji dohodly Hamas s Fatahem 8. února v Mekce, si Palestinci slibují zejména zrušení západních sankcí. Dohoda mezi Fatahem a Hamasem uzavřená v Mekce neobsahuje jasný závazek nové vlády uznat Izrael a vzdát se násilí.
"Neuznáme (palestinskou) koaliční vládu, která výslovně neakceptuje tyto podmínky. To je společná americko-izraelská pozice," potvrdil zdroj z premiérova úřadu zprávy objevující se v izraelských médiích. "Klíčové je pochopit, že Izrael, stejně jako mezinárodní společenství, očekává od jakékoliv palestinské vlády, aby tyto požadavky bez výjimky a bezvýhradně splnila," řekla Livniová.
Ministryně zatím mírová jednání pouze zvažuje
Riceová, která v sobotu přicestovala do Izraele z neočekávané návštěvy Bagdádu, po schůzce s Livniovou řekla, že vyčká na vytvoření nové palestinské vlády, než se rozhodne, zda s ní bude jednat. Prohlásila také, že je "významná doba" na to, aby se pokročilo ve vizi existence palestinského státu v sousedství Izraele.
Už před příjezdem do Izraele však Riceová připustila, že vládní koalice Fatahu a Hamasu "očividně zkomplikovala" vyhlídky pondělního třístranného americko-izraelsko-palestinského summitu, zamýšleného jako začátek obnovených snah USA zprostředkovat blízkovýchodní mírovou dohodu šest let poté, co mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci ztroskotala a propuklo druhé palestinské povstání. Schůzky se mají kromě Riceové zúčastnit Abbás a Olmert, s nimiž bude mít v neděli šéfka americké diplomacie oddělené rozhovory.
Foto: AP