Nová palestinská vláda nesplňuje podmínky USA a Izraele

Zahraničí
17. 2. 2007 21:28
Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová (vlevo) po setkání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou (vpravo) v Jeruzalémě.
Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová (vlevo) po setkání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou (vpravo) v Jeruzalémě.

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová (vlevo) po setkání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou (vpravo) v Jeruzalémě.Dohoda o vytvoření koaliční vlády palestinských hnutí Fatah a Hamas nesplňuje podmínky stanovené mezinárodním společenstvím pro její uznání a obnovení finanční pomoci Palestincům. Řekla to v sobotu izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová po setkání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou v Jeruzalémě.

Dokud vláda vznikající na základě deklarace z Mekky požadavky Západu neuspokojí, budou ji USA a Izrael ignorovat, oznámil zároveň podle agentury Reuters úřad izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Podle nejmenovaného zdroje z tohoto úřadu se americký prezident George Bush a Olmert na tomto postoji dohodli v pátečním telefonickém rozhovoru.

Izrael a takzvaný blízkovýchodní kvartet tvořený EU, OSN, USA a Ruskem požadují, aby palestinská vláda uznala Izrael, akceptovala dosavadní palestinsko-izraelské dohody a závazně se vzdala násilí. Předcházející vláda radikálního hnutí Hamas tyto podmínky odmítala, což vedlo Západ k jejímu finančnímu bojkotu, následnému ochromení hospodářství na palestinských územích a prudkému zhoršení života prostých Palestinců.

Dohoda z Mekky zastavení násilí nezaručuje 

Od nové koaliční vlády, na níž se po téměř ročním mocenském boji dohodly Hamas s Fatahem 8. února v Mekce, si Palestinci slibují zejména zrušení západních sankcí. Dohoda mezi Fatahem a Hamasem uzavřená v Mekce neobsahuje jasný závazek nové vlády uznat Izrael a vzdát se násilí.

"Neuznáme (palestinskou) koaliční vládu, která výslovně neakceptuje tyto podmínky. To je společná americko-izraelská pozice," potvrdil zdroj z premiérova úřadu zprávy objevující se v izraelských médiích. "Klíčové je pochopit, že Izrael, stejně jako mezinárodní společenství, očekává od jakékoliv palestinské vlády, aby tyto požadavky bez výjimky a bezvýhradně splnila," řekla Livniová.

Ministryně zatím mírová jednání pouze zvažuje 

Riceová, která v sobotu přicestovala do Izraele z neočekávané návštěvy Bagdádu, po schůzce s Livniovou řekla, že vyčká na vytvoření nové palestinské vlády, než se rozhodne, zda s ní bude jednat. Prohlásila také, že je "významná doba" na to, aby se pokročilo ve vizi existence palestinského státu v sousedství Izraele.

Už před příjezdem do Izraele však Riceová připustila, že vládní koalice Fatahu a Hamasu "očividně zkomplikovala" vyhlídky pondělního třístranného americko-izraelsko-palestinského summitu, zamýšleného jako začátek obnovených snah USA zprostředkovat blízkovýchodní mírovou dohodu šest let poté, co mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci ztroskotala a propuklo druhé palestinské povstání. Schůzky se mají kromě Riceové zúčastnit Abbás a Olmert, s nimiž bude mít v neděli šéfka americké diplomacie oddělené rozhovory.

Foto: AP 

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ