Několik novinářů působících v jihozápadní Sýrii požádalo o evakuaci do Turecka nebo jinam. Obávají se příchodu syrské armády, protože budou považovaní za nepřátele režimu. Někteří z jejich kolegů, kteří pracovali u Damašku, jsou od obsazení oblasti syrskou armádou pohřešovaní. Jihozápad Sýrie dosud ovládali povstalci.
Novináři, kteří se ideologicky hlásí k opozici, se bojí o život, pokud se dostanou do rukou vojáků. Výbor na ochranu novinářů (CPJ) odhaduje, že na jihozápadě, kde syrská armáda postoupila do blízkosti hranice s Jordánskem a Golanským výšinám, uvázlo nejméně 70 syrských novinářů.
Syrská armáda zahájila ofenzivu v provincii Dará 19. června a většinu jejího území už obsadila. Novináři ustupující před vojskem se ocitli v provincii Kunajtra na Golanských výšinách. "Chceme být evakuováni z Kunajtry do Turecka nebo na jiné místo," řekl Džalál Ahmad, který dodával informace z terénu. Dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko a která umožní povstalcům evakuovat se i s rodinami, se prý aktivistů napojených na média netýká.
"O novinářích zatím nikdo nevyjednával. Telefonicky i prostřednictvím facebooku nám pohrozili smrtí," sdělil Ahmad. On a jeho kolegové se obávají, že je syrští vojáci zajmou a budou mučit. Ahmadův kolega Máhir Harírí řekl, že jsou žurnalisté v obležení. "Chceme, aby nás někdo zachránil, chceme se dostat na bezpečné místo," řekl.
CPJ řadí Sýrii k nejnebezpečnějším zemím pro novináře. Od začátku tamní války jich tam 120 přišlo o život. Z nedávných údajů CPJ vyplývá, že v syrských státních věznicích je nejméně sedm novinářů a mnoho dalších se pohřešuje.
Koordinátor pro oblast Blízkého východu a Severní Afriky v CPJ Sherif Mansour řekl, že není divu, že se žurnalisté v Dará a Kunajtře bojí. "Vyzýváme všechny vlády v oblasti, aby spolupracovaly a zajistily novinářům bezpečnost," sdělil.
Syrská letadla ve středu bombardovala část Dará, kterou má pod kontrolou skupina hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Předchozího dne tam při sebevražedném atentátu přišlo o život 14 vojáků. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že armáda do oblasti stahuje posily a chystá pozemní ofenzivu. Extremisté tam podle SOHR zadržují na 30 tisíc civilistů, aby je použili jako lidské štíty. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.