Silvestrovské oslavy dnes vypukly nejprve v Oceánii a Austrálii. Na pět tisíc obyvatel tichomořského atolu Kiritimati, který je součástí ostrovního státu Kiribati, příchod roku 2010 už přivítalo. Ostrované díky své poloze tradičně slaví Nový rok jako první na planetě.
Půlnoc u nich byla v 11 hodin našeho času.
Také další miliony lidí žijících na ostrovech nebo v Austrálii vyjdou do ulic dříve než my, aby se rozloučily s rokem 2009, poznamenaným konflikty, teroristickými útoky a pokračováním světové finanční krize.
ČTĚTE TAKÉ: Silvestr: oslavy budou letos skromnější
Většina Čechů bude kvůli krizi slavit silvestra doma
Atol Kiritimati, jehož rozloha je asi 300 čtverečních kilometrů, leží západně od poledníku 180 stupňů zeměpisné délky, který označuje takzvanou datovou hranici. Vlastně tak leží na území, které za okolními oblastmi o jeden den pokulhává, poznamenala DPA.
Protože ostrovy státu Kiribati se rozprostírají napříč datovou hranicí, rozhodla tamní vláda v roce 1995, že celé území republiky sjednotí pod společným datem. Z mapy časových pásem je tak zřetelné, že Kiritimati označovaný jako Vánoční ostrov hranici výrazně přesahuje směrem na východ.
V Sydney se slavilo ohňostrojem
V Sydney, prvním velkém městě, které ve 14 hodin našeho času oslavilo příchod Nového roku, se téměř 1,5 milionu lidí zúčastnilo slavnostního ohňostroje, který ozařoval nebe nad nejznámější pamětihodností města Harbor Bridge. Australský ministr policie Michael Daley letos vyzval Australany, aby se mírnili ve spotřebě alkoholu.
"Jestliže jste jedním z těch nezodpovědných a neschopných se kontrolovat, učiňte správné rozhodnutí, totiž že se budete chovat jako dospělí a začněte už tuto noc," poradil lidem Daley.
Již ve 12 hodin středozemního času oslavil příchod nového roku Nový Zéland, a to především ohňostrojem z nejvyššího mrakodrapu na jižní polokouli Sky Tower v největším městě země Aucklandu.
Eiffelovka zazáří všemi světly
Eiffelova věž v Paříži u příležitosti svého 120. výročí večer zazáří všemi svými světly a bude zde uspořádáno výjimečné představení za pomoci světla a hudby.
V Berlíně se očekává u Braniborské brány, symbolu sjednoceného Německa, na milion lidí.
V Londýně odzvoní silvestrovskou půlnoc Big Ben a poté se velkolepým ohňostrojem rozzáří známé vyhlídkové kolo London Eye (Londýnské oko) na protějším nábřeží Temže.
Ve Spojených státech se bude slavit za přísných bezpečnostních opatření. "Nasadíme všechny naše prostředky," řekl šéf newyorské policie Raymond Kelly. Podle jeho názoru je New Yorku ve Spojených státech pro teroristy terčem číslo jedna.
Thajsko letos všechny ohňostroje zakázalo, protože loni na Silvestra v nočním klubu v Bangkoku přišlo o život 65 lidí.
Maximálně byla posílena bezpečnost i v Afghánistánu a Pákistánu, kde jsou na denním pořádku útoky bojovníků Talibanu. V pákistánském Karáčí vítají Nový rok obvykle dva ohňostroje, ale pondělní atentát, při němž zahynulo 43 lidí, uvrhl město do smutku.
Foto: ČTK, ilustrační foto: profimedia.cz