Nový panovník Saúdské Arábie dobře ví, jak nadchnout a současně si koupit své občany. Při nástupu do úřadu nešetřil král Salmán bin Abd al-Azíz al Saúd (79) štědrými dary. Obšťastnil mimo jiné státní zaměstnance, kteří dostali plat navíc. Jeho Výsost usedla na trůn koncem ledna po králi Abdalláhovi bin Abd al-Azízovi, jenž zemřel ve věku devadesáti let.
Malé dárky upevňují přátelství, velké dary udržují celá království, praví staré moudro. A v ropných monarchiích kolem Perského (Arabského) zálivu to platí dvojnásob.
Salmán rozdělil po usednutí na trůn mezi své poddané v přepočtu kolem 770 miliard korun. Na evropské poměry to plus mínus odpovídá hrubému domácímu produktu Lotyšska.
Ke zmíněné obří sumě dospěl svými výpočty ekonom John Sfakiankis, který v saúdské metropoli Rijádu vede tamní oddělení investiční společnosti Ashmore Group. Co vše panovník občanům daroval, lze se dočíst podrobněji v listu New York Times.
Král Salmán mimo jiné nařídil velkorysé finanční subvence pro sportovní organizace a kulturní spolky po celé zemi. Okamžitě byly dále vyplaceny bonusy všem úředníkům, vojákům, důchodcům a studentům s vládními stipendii ve výši dosavadního obvyklého měsíčního příjmu. V řadě případů ale ještě více.
Saúdská Arábie je absolutní monarchie, její občané nemají prakticky žádná politická práva, což současně znamená, že nemají so mluvit do způsobu vládnutí královského domu. Aby náhodou nepřišli na myšlenku nějaká politická práva požadovat, saúdští vládci je trvale a nejrůznějšími způsoby uplácejí.
Díky tomu se saúdským monarchům, v zemi žije až devět tisíc princů, podařilo bez úhony přečkat i takzvané arabské jaro. Velkoryse subvencovány jsou elektřina, voda a pohonné hmoty.
Navíc je více než polovina z 5,5 milionů saúdských Arabů v práceschopném věku ve státních službách, což mnohdy znamená, že téměř nic nedělají. Státní služba je spíše synonymem pro zahálku - sociální stát na saúdskoarabský způsob.
Státní zaměstnanec vydělává měsíčně průměrně v přepočtu 58 tisíc korun. To je ale jen něco jako základ. Vedle toho se mu vyplácí příspěvky na dopravu, bydlení nebo na Ramadán. Slušně se platí i přesčasy.
Letos v únoru dostane státní (ne)pracant bonus ve výši 116 tisíc korun. V saúdském království se proto mnoho obchodů připravuje na zvýšený nával zákazníků, kteří budou chtít dárek od nového panovníka utratit.
Je přirozeně, že poddaní se saúdským pasem svého panovníka vynášejí do nebe, také na sociálních sítích.
Přízeň těch dole si uměl kupovat i zesnulý Abdalláh. Když král přebíral roku 2005 symbolické žezlo, zvýšil úředníkům platy o 15 procent.
A když se roku 2011 vrátil po léčení z ciziny, bylo nařízeno, aby se státní zaměstnanci nad jeho uzdravením radovali. Za to si také vysloužili měsíční plat navíc.
Kvůli velkému propadu cen ropy sice saúdská státní kasa není tak mocně napěchovaná jako dříve, ale i tak je v ní stále dost velké bohatství. Saúdský rozpočet činí asi 55 bilionů korun ročně.