Na Novém Zélandu byl na čtvrtek vyhlášen národní smutek za 29 obětí důlního neštěstí. Úřady připravují rodiny na to, že vynesení těl horníků z dolu může trvat týdny i měsíce. Premiér John Key při setkání s příbuznými obětí řekl, že bude žádat do detailů objasnění příčin incidentu.
Horníci jsou pohřešovaní od pátečního výbuchu důlního plynu v dole na západě novozélandského Jižního ostrova. Záchranáři za nimi nemohli být posláni kvůli trvající vysoké koncentraci plynu, který ve středu podruhé vybuchl.
Policie pak vyloučila možnost, že by od pátku mohl být některý z 29 horníků pod zemí živý. Podle čerstvých zpráv druhá exploze nastala krátce předtím, než měli první ze záchranářů vstoupit do dolu.
V zemi byly staženy vlajky na půl žerdi, v kostelech se konají zádušní mše, poslanci přišli do parlamentu v černém a Key odjel za příbuznými obětí do městečka Greymouth, vzdáleného asi 50 kilometrů od dolu.
Co se stalo?
"Musíme se dovědět, co se v dole Pike River stalo. Zjevně něco nefungovalo a způsobilo to smrt 29 lidí. Musí to být šetření, které pohne nebem i zemí, aby se rodiny dověděly, proč se už jejich mužové nevrátí," řekl. Mezi blízkými horníků prý panuje spíš smutek než rozhořčení. "Vědí, že jde o strašnou tragédii," prohlásil premiér.
Všichni prý chtějí, aby byla těla mrtvých vynesena. "Musí se to odehrát bezpečně pro ty, kdo budou operací pověřeni," zdůraznil. V dole je stále vysoká koncentrace výbušného plynu. Key také bránil záchranáře, jež někteří příbuzní viní z pasivity. Key prohlásil, že nejednali z neochoty, ale po reálném zvážení situace.
Nebezpečné doly
Novozélandských dolů není mnoho a jsou považovány za bezpečné. Katastrofa v dole Pike River, který byl otevřen teprve nedávno, otřásla celou zemí. Další postup zatím není jasný. Důlní odborníci vědí, že je třeba dostat z dolu kyslík, který by mohl vyvolat další explozi. Uvažují o vtlačení inertního plynu, který kyslík vytlačí, nebo o uzavření šachty na tak dlouho, dokud nebude udušen podzemní požár.
Po páteční explozi se podařilo z dolu dostat jen dvěma lidem. Horníci byli ve věku od 17 do 62 let. Ve skupině 29 mužů bylo 24 Novozélanďanů, dva Australané, dva Britové a jeden Jihoafričan.