Úřad premiéra země vycházejícího slunce opět v rukou politické dynastie. Japonský parlament dnes zvolil nového šéfa Liberálnědemokratické strany (LDP) Taró Asa předsedou vlády. Někdejší ministr zahraničí Aso nahradí ve funkci Jasua Fukudu, který podal demisi kvůli patové politické situaci v zemi.
Taró Aso (68), předseda Liberálnědemokratické strany (LDP), který se mezi Japonci těší velké popularitě, získal v dolní sněmovně parlamentu 337 hlasů, zatímco pro vůdce opoziční Demokratické strany Japonska Ičiró Ozawu hlasovalo 117 poslanců dolní komory sněmu, která má 480 členů.
K hlasování poté přistoupila také horní komora parlamentu, kterou kontroluje opozice. Zde podle očekávání zvítězil Ičiró Ozawa. Obdržel ta 125 hlasů, zatímco Aso 108 hlasů. Podle ústavy má však rozhodující slovo dolní sněmovna.
Jako mnoho politiků v zemi pochází Aso z rodiny bohatých průmyslníků patřících mezi japonské politické dynastie.
Už jeho děd Šigeru Jošida byl premiérem Japonska a po prohrané válce podepsal v San Francisku mírovou dohodu. Asoova manželka je dcerou někdejšího předsedy vlády Zenka Suzukiho, jeho mladší setra si vzala za manžela bratrance japonského císaře.
Fukuda, který oznámil odstoupení kvůli patové situaci v zemi 1. září, byl jmenován právě před rokem. Formálně podal demisi dnes ráno spolu se svými ministry.
Rodina nového premiéra vděčí za svůj blahobyt z nemalé části vykořisťování nuceně nasazených pracovníků z Koreje za druhé světové války. Média připomínají, že Aso, který je prvním katolíkem v křesle japonského premiéra, se za tuto skutečnost nikdy neomluvil.
Konzervativec Aso je považován za „jestřába". Často se na veřejnosti směje a u krajanů je populární i proto, že si občas „pouští pusu na špacír". Na domácí i zahraniční politické scéně si za své sporné výroky opakovaně vysloužil ostrou kritiku. Vysokou úroveň školství a vzdělanosti na Tchaj-wanu zdůvodnil například japonským koloniálním panstvím.
Očekává se, že Aso oznámí složení své vlády dnes večer. Japonská média uvádějí, že novým ministrem zahraničí by se měl stát Hirofumi Nakasone, syn expremiéra Jasuhira Nakasonaho. Ministrem financí Šoiši Nakagawa. Nakasone proslul jako velký zastánce vlastenecké výchovy na školách.
Podle médií i odborníků Taró Aso vyhlásí předčasné parlamentní volby. Konat by se mohly už koncem října, jelikož se vláda bude snažit využít popularity, kterou konzervativní politik v současnosti má.
Asova LDP, která vládne v Japonsku již od roku 1995 s desetiměsíční výjimkou v 90. letech, spoléhá na Asovu popularitu a věří, že se jí podaří si své postavení uchovat. Neoliberální reformy, které strana uskutečňovala v posledních letech, však zvýšily sociální nerovnosti ve městech a snížily životní úroveň na venkově, který je tradiční voličskou základnou LDP.
Ozawova Demokratická strana Japonska (DPJ), kterou posílilo vítězství ve volbách do horní komory parlamentu v roce 2007, se toho snaží využít a slibuje voličům vstřícnou sociální politiku.
Nový premiér již ujistil, že jeho prioritou bude zvýšit výdaje, aby stimuloval druhou nejsilnější ekonomiku světa, která stojí na pokraji recese, ačkoli reformátoři z LDP v posledních letech hlásali politiku snižování deficitu rozpočtu.
Foto: AP a Reuters