Irácké úřady se snaží přinutit rodiny, které se za bojů proti radikálnímu Islámskému státu (IS) uchýlily do uprchlických táborů v provinci Anbár, aby se před květnovými volbami vrátily do svých domovů. Upozornily na to zahraniční humanitární organizace.
IS začal v roce 2014 obsazovat sever a západ Iráku a z domovů za bojů odešlo na šest milionů lidí. Podle agentury AP je jich stále 2,6 milionu mimo domovy.
Mezinárodní záchranný výbor (IRC), Norská rada pro uprchlíky (NRC) a Dánská rada pro uprchlíky oznámily, že iráčtí představitelé si přejí, aby se i tito uprchlíci vrátili domů, protože v táborech volit nebudou moci. Podle zástupce NRC je tragické, že se lidé cítí bezpečněji v táborech než doma, i když už boje proti IS skončily.
Vláda popírá, že lidi nutí k návratu proti jejich vůli. Mluvčí irácké vlády řekl, že jakýkoli návrat musí být dobrovolný, ne proti vůli dotyčných. Donucovací akce budou podle něj trestány.
Zpráva humanitárních skupin uvádí, že 84 procent lidí v anbárských táborech se cítí bezpečněji tam a že přes 50 procent uprchlíků se nemá kam vrátit, protože jejich domovy jsou zničené.
"Lidé se bojí odplaty, nevybuchlých bomb, nebo se prostě nemají kam vrátit," řekl Petr Kostohryz z NRC.
Umar Alí, který stojí v čele irácké sekce britské charity Human Appeal, řekl, že v některých případech brání určitým rodinám v návratu obce samotné.
Irák čekají 12. května parlamentní volby, které budou třetí od invaze, jež v roce 2003 svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Podle agentury AP má vláda zájem na účasti co největšího množství obyvatel a snaží se vyhýbat se rétorice upřednostňující určitou skupinu obyvatelstva. Uprchlické tábory v Anbáru se týkají hlavně menšinových sunnitů, jejichž podporu nechce Bagdád ztratit.