Obamu čekají nesnadná jednání se <span>sílící Čínou</span>

Zahraničí
13. 11. 2009 10:10
V Číně jsou před Obamovou návštěvou k dostání kuriózní suvenýry.
V Číně jsou před Obamovou návštěvou k dostání kuriózní suvenýry.

Své nynější asijské turné začal Obama v Japonsku.Nadcházející návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Číně, která začne v neděli, odráží výraznou proměnu vztahů obou zemí v poslední době. Třicet sedm let po historické cestě tehdejšího prezidenta Richarda Nixona do Pekingu, která znamenala začátek oteplování vzájemných vztahů, Čína představuje stále více sílící velmoc s rostoucí ekonomikou, která se rychle zotavila z celosvětové krize.

Spojené státy se naopak v ekonomice i na mezinárodní scéně stále potýkají s vážnými problémy. Obamova pozice proto nebude snadná. 

Podle pozorovatelů americký prezident do Pekingu, který je největším věřitelem Spojených států, nepřijede s požadavky, ale s nabídkami na prohloubení spolupráce. Obama uvedl, že Čína a USA se pochopitelně v různých otázkách budou lišit a vzájemně si konkurovat.

"Chceme ale maximálně zvětšit oblasti, kde můžeme spolupracovat, protože jinak jednoduše nebudeme moci řešit globální problémy," uvedl nedávno Obama.

Bude 21. století patřit asijsko-pacifické oblasti?Čínská strana nicméně podle televizní stanice ABC od šéfa Bílého domu například očekává skromnější vystupování než od jeho předchůdce.

Americko-čínské vztahy přitom zatěžuje řada problémů, které by americká strana chtěla řešit. Její vyjednávací pozice ale není příliš silná.

Očekává se nicméně, že Obama bude s čínskými vůdci hovořit především o ochraně klimatu. Spojené státy a Čína zodpovídají téměř za polovinu průmyslových emisí vypouštěných ve světě do ovzduší. Obě země ale zatím nepodnikly významné kroky, které by tento nepříznivý stav zvrátily.

ČTĚTE TAKÉ: Otec prezidenta Obamy prý tloukl ženu i děti
                        Pryč s dolarem, ať žije jüan 
                        Čínské úřady zavírají lidi do tajných vězení

Odpůrci zavádění emisních limitů ve Spojených státech přitom argumentují tím, že pokud by k nim USA přistoupily a Čína ne, americké podniky by byly v nevýhodě.


Obama proto doufá, že Čínu přiměje ke spolupráci na dohodě o ochraně klimatu, která by měla být uzavřena v prosinci v Kodani. Čínský prezident Chu Ťin-tchao sice v září na klimatickém summitu OSN v New Yorku přislíbil, že jeho země do roku 2020 sníží emise oxidu uhličitého, nebyl ale příliš konkrétní.

Dalším výrazným problémem vztahů obou zemí je vzájemný obchod. Čína v posledních letech zaplavovala americký trh levným zbožím, a její přebytek v obchodní výměně se Spojenými státy tak stále narůstal.

Obamovu návštěvu provází i prodej nejrůznějších suvenýrů.Obama již několikrát uvedl, že odstranění této nerovnováhy je klíčové pro další globální prosperitu. Vztahy obou zemí na obchodním poli ale čeří i americká ochranná opatření, jako bylo například nedávno zavedení cel pro čínské pneumatiky.

USA si také dlouhodobě stěžují na kurz jüanu, který podle nich Peking uměle podhodnocuje, a získává tak nespravedlivou obchodní výhodu. Obama již minulý rok uvedl, že bude trvat na tom, aby "Čína přestala manipulovat se svou měnou". Peking americkému tlaku odolává již několik let, podle agentury Bloomberg fixovaný kurz čínské měny ale začíná vadit i dalším zemím v regionu, například Indii či Jižní Koreji. Změna čínské měnové politiky by proto mohla být na obzoru.

Obama zdrženlivý ohledně lidských zpráv i dalajlamy 

Během návštěvy v Číně zřejmě naopak nelze očekávat silná vyjádření amerického prezidenta ohledně lidských práv, která představují další ožehavý bod vztahů obou zemí. Podle zdrojů Bílého domu se Obama o tomto tématu zmíní během soukromých rozhovorů s čínským prezidentem, nebude je ale komentovat veřejně, protože by to bylo kontraproduktivní.

Přes kritiku se situace lidských práv v Číně stále zlepšuje.Vstřícnost vůči Číně zároveň dal najevo minulý měsíc, kdy se nesetkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který byl na návštěvě v USA, aby před svou návštěvou v Pekingu nezjitřil vzájemné vztahy.

Čína přesto Obamu krátce před návštěvou tento týden upozornila, aby dalajlamovi nevyjadřoval sympatie. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí naopak uvedl, že americkému prezidentovi by mělo imponovat, že Čína v Tibetu zrušila nevolnictví, které zde panovalo za dalajlamy, podobně jako Abraham Lincoln ve Spojených státech zrušil otroctví.

Obama naopak bude na Čínu naléhat, aby pomohla Spojeným státům při tlaku na Severní Koreu, jejíž jaderný program již delší dobu znepokojuje mezinárodní společenství. Při jednáních by ale měl zmínit i současnou situaci v Afghánistánu, kde USA zvažují navýšení počtu vojenských sil.

Historie čínsko-amerických vztahů je komplikovaná. Obě země navázaly diplomatické styky teprve před 30 lety. Obama vzájemné vztahy charakterizoval tak, že nejsou přátelské, ani nepřátelské. Čína je podle něj důležitý hospodářský konkurent, vztahy obou zemí pak prý bude formovat 21. století.

Foto: ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ