Jižní Korea dnes vyslovila souhlas s návrhem KLDR, aby vědci obou zemí prováděli společný výzkum aktivní sopky na severokorejském území. Komunistický režim tuto horu velebí jako posvátné rodiště svého vůdce Kim Čong-ila.
Severní Korea minulý týden navrhla, aby vulkanologové z obou zemí prodiskutovali, jakým způsobem by se prováděl průzkum přímo na sopce Pektu. Pozornost k činnému vulkánu přitáhlo katastrofální zemětřesení a přívalová vlna tsunami, které před necelými dvěma týdny zdevastovaly severovýchodní Japonsko.
Sopka naposledy vybuchla v roce 1903, ale menší otřesy v ní byly zaznamenány v letech 2002 až 2005.
Jižní Korea navrhla, aby se nejprve sešli soukromí odborníci z obou zemí a záležitost projednali 29. března v jedné vesnici na jihokorejské hranici. "Ve vzkazu jsme uvedli, že se shodujeme na nutnosti spolupracovat," uvedlo dnes jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
KLDR zatím na návrh neodpověděla.
Rozhovory mezi oběma Korejemi v jiných záležitostech nyní stagnují, především pokud jde o jaderný program KLDR. Nicméně navrhovaná jednání mezi vulkanology by mohla posloužit jako jakési "mazivo" pro zjemnění drhnoucích mezikorejských vztahů, zdůraznil profesor soulské univerzity Kim Jong-hjon.
Pektu je v Severní Koreji považována za posvátnou horu a také propagována jako jedno z nejkrásnějších míst na poloostrově. Severokorejská tradice ji oslavuje také jako rodiště nejvyššího vůdce Kim Čong-ila, ten se ovšem podle západních odborníků narodil na území Sovětského svazu.
Oficiální portréty Kim Čong-ila a jeho zemřelého otce Kim Ir-sena je často ukazují s Pektu v pozadí.
Hora leží na severovýchodní hranici KLDR s Čínou.