OBRAZEM: <span>Američané zaútočili</span> na jihu Afghánistánu

Zahraničí
2. 7. 2009 11:15
Američtí mariňáci postupují mezi poli.
Američtí mariňáci postupují mezi poli.

Americký konvoj míří k baštám Talibanu.Americká námořní pěchota dnes za pomoci vrtulníků zahájila ofenzivu v údolí řeky Hílmand na jihu Afghánistánu. Jde o první velkou operaci v rámci nové americké strategie pro Afghánistán, jejímž cílem je stabilizovat situaci v této zemi.

Do operace se zapojilo čtyři tisíce příslušníků námořní pěchoty. Jde o část posil, které do Afghánistánu letos vyslal americký prezident Barack Obama. Vojáci mají v provincii Hílmand, zejména v údolí stejnojmenné řeky, spolu se svými afghánskými kolegy zasáhnout proti příslušníkům militantního hnutí Taliban, jenž zde upevnilo své pozice.

Jejich úkolem bude také proniknout do oblastí, kde nejsou přítomni vojáci NATO. Na řadě z těchto míst talibové vytlačili místní policii a úředníky a sami se chopili moci. Profitují z obchodu s opiem, jež pochází z maku pěstovaného na polích kolem řeky Hílmand.

Vrtulníky Chinook čekají na vojáky. 

Pákistánská armáda současně oznámila, že rozmístila u hranice s afghánskou provincií Hílmand své oddíly, jejichž úkolem bude zastavovat bojovníky Talibanu prchající před americkou ofenzivou. "Povolali jsme vojáky z jiných pohraničních oblastí", aby se rozmístili naproti provincii Hílmand, řekl mluvčí pákistánské armády Athar Abbás.

Pákistán a Afghánistán spolu sdílejí 2600 kilometrů dlouhou hranici, která je jen sporadicky střežena a kterou ozbrojenci Talibanu svobodně překračují. Hranice Hílmandu a pákistánské provincie Balúčistán, kde se podle Washingtonu skrývá vedení Talibanu a odkud povstalci často podnikají výpady proti americkým vojákům a vojákům NATO v Afghánistánu, je dlouhá asi 260 kilometrů.

Ještě trocha spánku, před nástupem do vrtulníků...

Ve svých útočištích v Hílmandu a v sousední provincii Kandahár se skrývají podle předpokladů tisíce členů Talibanu. Krátce po zahájení americké ofenzivy byly hlášeny jen drobné potyčky, ale Taliban již dal najevo, že bude nepříteli vzdorovat.

"Tisíce bojovníků Talibanu jsou připraveny bojovat proti americkým vojákům operujícím v provincii Hílmand," řekl telefonicky agentuře Reuters vysoký velitel Talibanu mulla Haját Chán.

Američtí vojáci mají na určených místech v těchto oblastech vybudovat malé základny a žít mezi místním obyvatelstvem. Místo na pronásledování povstalců se soustředí na ochranu civilistů před bojovníky Talibanu nebo na obnovu místní správy.

Vojáci na kandahárské základně u vrtulníků Chinook.

Budou se setkávat s místními předáky a hovořit s nimi o tom, co tamní lidé potřebují a pomáhat jim s tím, uvedl mluvčí námořní pěchoty Bill Pelletier. "Nechceme, aby se na nás lidé v provincii Hílmand dívali jako na nepřátele, my je chceme před nepřítelem chránit," dodal Pelletier.

„Velký úklid" před volbami

USA a jejich spojenci se v provincii Hílmand, jejíž některé části jsou považovány za baštu Talibanu, situaci snaží uklidnit před srpnovými prezidentskými volbami. O hlasy zdejších Paštunů se chce ucházet nynější prezident Hamíd Karzáí, který sám pochází z vlivné rodiny jednoho z nejmocnějších paštunských kmenů.

... a pak už jen let a výsadek.

Američané ve své strategii předpokládají, že většina lidí v provincii Hílmand s Talibanem, který zde nastolil striktní pravidla radikálního islámu, nesouhlasí. Domnívají se, že místní lidé si přejí, aby nad jejich územím měla kontrolu afghánská vláda a že Taliban začali podporovat proto, že je nikdo jiný nechránil.

Vojáci prohledávají ruiny nedaleko Navy, pevnosti Talibanu.

Působení Talibanu v Afghánistánu a sousedním Pákistánu je podle amerického prezidenta Obamy největší hrozbou pro bezpečnost Spojených států. V březnu proto zveřejnil novou strategii pro Afghánistán. Počet amerických vojáků v Afghánistánu se má letos zvýšit z 32 tisíc na počátku roku na 68 tisíc ke konci roku. USA se místo konvenční války mají více zaměřovat na cílený boj proti povstalcům a na ochranu civilistů.

Američtí mariňáci postupují mezi poli.

Nový velitel jednotek Spojených států a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal uvedl, že zahraniční jednotky musejí "lidi přesvědčovat, ne střílet. Opakovaně slíbil, že podnikne kroky k omezení ztrát na straně afghánského civilního obyvatelstva. Tyto případy Afghánce rozčilují a podkopávají jejich důvěru v příslušníky zahraničních jednotek.

Grafika. 

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Trump doufá, že se Rusko a Ukrajina za týden dohodnou. A budou obchodovat s USA

Zahraničí
21. 4. 2025

Andrew Tate má špatný vliv na žáky v britských školách. Vnáší tam sexismus

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Tisíce Američanů protestovaly proti administrativě Donalda Trumpa

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ