OBRAZEM: Ostrov odpadků, černá skvrna rajských Malediv

Zahraničí
8. 12. 2011 19:31
Mezi dvanácti sty rajskými ostrovy je jeden, který v katalozích cestovek nenajdete.
Mezi dvanácti sty rajskými ostrovy je jeden, který v katalozích cestovek nenajdete.

Vláda souostroví Maledivy zakázala vozit další odpadky z luxusních hotelů a jiných zařízení na ostrov Silafuši, který slouží výhradně jako skládka. Takzvaný Ostrov odpadků, jenž se nachází sedm kilometrů západně od maledivské metropole Malé, je totiž přeplněný a špína z něj už začala znečišťovat okolní lagunu.

Maledivské úřady z tohoto důvodu zahájily naléhavou operaci, jejímž cílem je odstranit "hory smetí", které jsou na Silafuši přiváženy z celého souostroví.

Některé odpadky se spalují, navzdory snahám redukovat skleníkové emise.

Lodě, jež na ostrov odpadky dopravují, musely v poslední době čekat až sedm hodin, než se na ně dostala řada a mohly svůj náklad vyložit. Vyskytlo se tak prý již množství případů, kdy netrpělivé posádky vyklopily náklad odpadků raději do laguny.

Šéf maledivského úřadu pro ochranu životního prostředí Ibráhím Naím nicméně tvrdí, že zdržení způsobují technické problémy při vykládání odpadků, nikoli přeplněnost Silafuši.

Když dochází místo, méně nebezpečný odpad se nahrne do vody.

Uzavírka ostrova je proto pouze dočasná a potrvá jen do té doby, než bude laguna vyčištěna. Uzavřeno navíc bude pouze přístaviště pro odpadky z okolních ostrovů, oddělené molo přijímající smetí z metropole Malé bude fungovat normálně.

Ostrov odpadků ostře kontrastuje s proslulými tyrkysově modrými vodami a bělostnými plážemi, které na Maledivy každoročně přitahují tisíce turistů.

Turistický ráj je v ohrožení.

Odpadky jsou na ostrově skládkovány, spalovány a v případě části plastů a kovů recyklovány. Průmysl původního korálového ostrova, který maledivská vláda začala využívat jako skládku na počátku 90. let, je zasvěcen téměř zcela zpracování odpadů.

Na skládce pracují imigranti z přelidněného Bangladéše.

To vše navzdory skutečnosti, že se vláda Malediv snaží o udržitelný rozvoj na všech svých ostrovech a do roku 2020 hodlá mít nulovou bilanci emisí skleníkových plynů. Rovněž na mezinárodní úrovni horlí za boj s globálním oteplováním a souvisejícím nárůstem hladiny oceánů - souostroví je totiž nejníže položeným státem na planetě (nejvyšší bod je 2,3 metrů nad mořskou hladinou) a hrozí, že Indický oceán zaplaví mnohé domovy, o nebezpečných odpadech nemluvě.

Ekologičtí aktivisté již dlouho upozorňují na prosakování toxinů z nebezpečných odpadů do moře a ostrov, nad nímž nepřetržitě visí smog a dým, označují kvůli přítomnosti vysoké koncentrace látek jako rtuť, olovo, azbest a kadmium za "toxickou bombu".

Hlavní město, Malé. Každé zvednutí hladiny je tu dost znát.

Autor: - mav -, BBC, ČTK Foto: Wikimedia Commons , Profimedia , Shahee Ilyas - creative commons licence 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Další čtení

Polsko vyhostilo 41 Gruzínců při největší letošní deportaci

Zahraničí
14. 5. 2025

Putin se jednání s Ukrajinou v Istanbulu nezúčastní, delegaci povede Medinskij

Zahraničí
14. 5. 2025

RFE/RL: Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Zahraničí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ