Írán rychle zvyšuje své vojenské kapacity v přípravě eventuálního útoku na americké vojenské lodě v Perském zálivu. Rozšiřuje arzenál moderních raket použitelných k námořnímu útoku stejně jako flotilu malých rychlých člunů a ponorek. Podle analytiků citovaných listem The Washington Post nabývají íránští velitelé stále větší důvěry v možnost rychle poškodit nebo zničit americké lodě.
Americké námořnictvo o své převaze nepochybuje, ale modernizace íránské armády už i mezi Američany vyvolává znepokojení nad zranitelností amerických sil zejména v prvních hodinách konfliktu. Íránci by použili přesné rakety krátkého doletu a zvolili taktiku roje, v níž by nasadili stovky výborně vyzbrojených hlídkovacích člunů.
Odborníci vědí, že by to odčerpalo velkou část obranných schopností i těm nejmodernějším americkým plavidlům.
O konfliktu se hovoří kvůli neúspěšným rozhovorům o íránském jaderném programu. Svět kvůli tomu zpřísňuje protiíránské sankce a Írán hrozí uzavření klíčové ropné trasy Hormuzským průlivem. USA kvůli tomu posilují své námořnictvo v Perském zálivu a daly najevo, že průliv udrží za každou cenu otevřený.
Vysílají se čtyřměsíčním předstihem do oblasti letadlovou loď USS John C. Stennis, takže před vystřídáním budou mít v oblasti zálivu dvě letadlové lodě. Dále USA chystají manévry, při nichž budou cvičeny posádky minolovek, do Kataru pak poslaly nové radarové stanice a pozemní baterie raketové obrany.
Konflikt může vyvolat izraelský nebo americký útok na íránská jaderná zařízení nebo íránský pokus o uzavření Hormuzského průlivu. Analytici upozorňují, že ve srovnání se situací před deseti lety jsou nyní Íránci schopni způsobit americkému námořnictvu mnohem větší škody.
Zvýšená síla Íránu pro odvetný úder vyvolává v některých expertech pochybnos ti, zda je moudré rozmisťovat v zálivu letadlové lodě a další drahá válečná plavidla, když, jak se zdá, konflikt bezprostředně hrozí.
Už v roce 2009 se v jedné ze zpráv školy amerického námořnictva upozorňovalo na to, že v Hormuzském průlivu s množstvím malých ostrůvků jsou ideální podmínky pro asymetrickou válku, která bude vyhovovat spíš Íráncům.
"Jestliže USA posílají válečné lodě do Hormuzského průlivu v době stupňujícího se konfliktu, vzdávají se tím rozhodnutí, kdy zahájit boj, a umožňují, aby boje začaly na místě nejvýhodnějším pro Írán," napsal tehdy autor studie Colin Boynton. "To může vést k devastujícímu prvnímu úderu na americké válečné lodě, které se velice pravděpodobně budou řídit omezujícími pravidly pro zapojení do ozbrojeného střetu."
Od roku 2009 Íránci svou útočnou i obrannou kapacitu ještě zlepšili, což dokázali na několika nedávných manévrech. Na těch červencových prověřili protilodní raketu s vnitřním naváděcím systémem, schopnou nést 600kilogramovou hlavici na vzdálenost více než 200 kilometrů.
Pokrok udělali ve vývoji rychlých torpéd vyráběných podle ruského vzoru. Pentagon ve své zprávě v dubnu potvrdil, že Írán do arzenálu přidal balistické rakety schopné manévrovat směrem k cíli během letu.
Moderní americké lodě mají četné obranné systémy včetně raketového štítu Aegis. Írán se snaží tuto technologii neutralizovat zvyšováním schopnosti intenzivního útoku z mnoha směrů. Použil by mobilní raketové odpalovací systémy, miniaturní ponorky, vrtulníky a silně ozbrojené útočné čluny.
Tato dobře ovladatelná plavidla, někdy ani ne délky vagonu metra, jsou páteří íránské strategie obrany Perského zálivu proti mnohem silnějšímu nepříteli. V krátkém čase jsou schopná rozmístit 2000 námořních min nebo se shromáždit do skupin a zaútočit na velká plavidla z mnoha stran.
Rozvědka upozorňuje, že by americké lodě musely čelit útoku v okruhu 360 stupňů, přičemž napadeny by byly ze země, ze vzduchu, z hladiny i z vodní hlubiny. "Pro mnoho lidí je tato představa zlým snem," přiznal listu nejmenovaný vojenský představitel.
Námořnictvo proto objednalo nové obranné systémy proti těmto rojům, k nimž patří bezpilotní letadla a speciální rakety, ale se do zálivu dostanou až za několik měsíců. "Jsme pozadu a snažíme se to dohnat. Jestliže se něco strhne teď, nemusíme být zcela připraveni," přiznal bývalý poradce Pentagonu Michael Eisenstadt.
Americká armáda by se pravděpodobně z prvních ztrát rychle sebrala, ale záběry na zasažená americká plavidla by Íránu poskytla cenné psychologické vítězství. Podobné tomu z roku 2000, kdy Al-Káida poslala malý člun proti americkému křižníku USS Cole v Adenu a její komando zabilo 17 amerických námořníků.