Americké válečné loďstvo vyslalo poprvé na moře loď, na které je umístěno laserová zbraň - dělo. Jak tento týden uvedl admirál Jonathan W. Greenert, velitel námořních operací USA (Chief of Naval Operations; CNO), nová zbraň se nyní začala přesouvat do Perského zálivu, třebaže schopná nasazení by měla být až příští rok.
Laserový kanón, který je umístěn na palubě USS Ponce, je koncipován k sestřelování nebo oslepování dronů, bezpilotních letadel. V Perském zálivu dělají americkým lodím vrásky rychlé ozbrojené čluny íránského vojenského loďstva a revolučních gard. Opakovaně Američany a jejich spojence provokují.
Teherán také pracuje na vývoji špionážních dronů, jež by mohly být později vyzbrojeny bombami a raketami.
US Navy zveřejnila i fotografie laserového zbraňového systému (Laser Weapon System; LaWS) a video, které ho ukazuje při nasazení. Je jasně vidět, jak laserový paprsek propaluje dron, který poté padá k zemi.
V budoucnu by dělo mělo být rovněž schopné vyřadit z provozu rychlé čluny nebo laserovým paprskem oslepit případně ochromit výzvědné letouny.
Kanón je na USS Ponce, někdejší výsadkové lodi. Plavidlo z roku 1965, jež mělo být sešrotována, přestavěli na novu roli a loni v létě ho opět uvedli do provozu.
V Hormuzském průlivu má sloužit i jako plovoucí základna pro hledání a zneškodňování min z vrtulníků a menších lodí. Ponce je dále způsobilá k humanitárním operacím.
Jak uvedlo americké námořnictvo, nová laserová zbraň už úspěšně obstála při všech dosavadních dvanácti testech, které se uskutečnily loni u pobřeží Kalifornie. LaWS instalované na křižníku USS Dewey úspěšně ničilo špionážní drony i menší čluny.
Dělo má ale ještě řadu slabin. Těmi největšími jsou omezený dosah a citlivost vůči počasí. Zkrátka, za určitého povětří nemusí dobře fungovat. I když je laserová zbraň velmi přesná, zatím existuje nebezpečí, že by mohla zničit třeba dopravní letadlo nebo satelit. Omylem, přirozeně.
Náklady na výrobu laserového děla jsou sice velké, ale jeho provoz velmi levný. LaWS potřebuje ke střelbě jen elektřinu. "Hovoříme o pulzu přímé energie, který stojí méně než dolar," vychvaluje novou zbraň viceadmirál Matthew Klunder.
Myšlenka laserové zbraně není nová. Sami Američané na jejich vývoji a výrobě pracují řadu let. Už legendární Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) financuje a dozoruje už déle projekt HELLADS ((High Energy Liquid Laser Area Defense System).
Projektovaný 150kW laser má být umístěn na stíhacích letounech a bombardérech. Dále pak na lodích.
Před pár lety Pentagon stopnul program vzdušného laseru ABL (Airborne Laser). Nadějně vypadající idea však byla pohřbena kvůli tomu, že vyvinutý laser byl sice velmi výkonný, avšak pro bojové použití příliš těžký, neskladný a složitý.