Oceán v Austrálii cosi vyplavil. Jde o trosky letadla?

Zahraničí
23. 4. 2014 14:29
Po troskách stroje stále pátrá na hladině Indického oceánu asi dvacítka lodí a letadel.
Po troskách stroje stále pátrá na hladině Indického oceánu asi dvacítka lodí a letadel.

Na australském pobřeží byl nalezen blíže neurčený materiál, který by podle vyšetřovatelů mohl souviset s pohřešovaným malajsijským letadlem. To zmizelo před více než sedmi týdny s 239 lidmi na palubě a žádné trosky se zatím nenašly.

Materiál byl vyplaven na břeh na jižním okraji státu Západní Austrálie u města Augusta, které se nachází asi 300 kilometrů od přístavu Perth, odkud je řízeno pátrání po ztraceném letadle. Australská policie vyplavený materiál zajistila a vyšetřovatelé ho nyní zkoumají. Jedná se o první potenciální stopu po zmizelém boeingu od 4. dubna, kdy byly v Indickém oceánu zachyceny možné signály z černých skříněk letounu.

Malajsijský ministr dopravy Hishammuddin Hussein dnes uvedl, že malajsijská vláda schválila vytvoření mezinárodního týmu, který by měl vyšetřit zmizení boeingu společnosti Malaysia Airlines na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu. Předpokládá se, že se letadlo odchýlilo z plánované trasy a zřítilo se v Indickém oceánu. Důvody ale nejsou známy.

Oblasti pátrání v Indickém oceánu."Hlavním úkolem vyšetřovacího týmu je vyhodnotit, vyšetřit a stanovit skutečnou příčinu neštěstí tak, aby bylo možné předejít podobným neštěstím v budoucnosti," prohlásil Hussein. Ministr rovněž dodal, že vláda jedná s malajsijskou státní ropnou firmou Petronas a dalšími společnostmi ohledně rozšíření podmořských pátracích operací.

Po troskách stroje denně pátrá na hladině Indického oceánu západně od australských břehů asi dvacítka lodí a letadel. Americká robotická ponorka Bluefin 21 navíc prohledává dno Indického oceánu v oblasti, kde byly zaznamenány možné signály z černých skříněk.

Australský ministr obrany David Johnston uvedl, že pokud se ponorce Bluefin 21 nepodaří najít na mořském dně trosky stroje, bude v další etapě hledání nasazen pravděpodobně silnější sonar schopný pracovat ve větších hloubkách. Robot Bluefin 21 již prozkoumal 80 procent z vymezeného území o rozloze 310 kilometrů čtverečních, zatím ale nebyl úspěšný.

Austrálie se nyní radí s Malajsií a Čínou, odkud pocházela většina pasažérů ztraceného letadla, o dalším postupu. Ten by měl být oznámen příští týden.

Robot Bluefin 21 již prozkoumal 80 procent z vymezeného území."Pokud do konce stávající fáze pátrání nic neobjevíme, hledání neukončíme. Možná způsob pátracích operací přehodnotíme, ale neodpočineme si, dokud neučiníme vše pro vyřešení této záhady," prohlásil australský premiér Tony Abbott. "Dlužíme to rodinám 239 lidí na palubě a stamilionům lidí, kteří využívají leteckou dopravu," dodal.

Australský ministr obrany Johnston sdělil, že v další fázi hledání by mohlo být použito sonarové zařízení podobné dálkově ovládaným ponorkám, které našly v hloubce 3800 metrů na dně Atlantiku v roce 1985 vrak Titaniku.

Autor: ČTK , Reuters, BBCFoto: ČTK/AP , Greg Wood

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ