Korejský poloostrov
Odchod vojáků USA v případě míru s KLDR? Mun Če-in to odmítá
02.05.2018 11:34
Jihokorejský prezident Mun Če-in odmítl, že by v případě podpisu mírové dohody se Severní Koreou odešli z jihokorejského území američtí vojáci. Od korejské války z let 1950-1953 je v Jižní Koreji rozmístěno více než 28 tisíc příslušníků americké armády. Válka skončila pouze dohodou o příměří, Pchjongjang a Soul ale na summitu minulý týden uvedly, že budou společně usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová smlouva.
"Přítomnost amerických vojáků v Jižní Koreji je záležitostí aliance mezi Jižní Koreou a Spojenými státy. S podpisem mírových dohod to nemá co dělat," řekl mluvčí jihokorejské prezidentské kanceláře Kim Ui-kjom, který citoval slova prezidenta Muna. Modrý dům tak odpověděl na dotaz novinářů ohledně sloupku, který tento týden napsal poradce jihokorejského prezidenta, akademik Mun Čchong-in. Modrý dům je v Jižní Koreji sídlo prezidenta.
Poradce Mun Čchong-in ve sloupku uvedl, že by bylo těžké obhájit přítomnost amerických sil na jihokorejském území, pokud by byla podepsána mírová dohoda oficiálně ukončující ozbrojený konflikt z 50. let minulého století. Podle mluvčího jihokorejské prezidentské kanceláře byl poradce Mun Čchong-in požádán, aby nevytvářel zmatky ohledně prezidentova postoje.
Formální ukončení války
Severní Korea si v minulých letech kladla odchod amerických vojáků z Korejského poloostrova jako podmínku pro ukončení svých jaderných zbrojních programů. Na summitu z minulého týdne se jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un rovněž dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Požadavek stažení amerických vojáků z Jižní Koreje společné prohlášení korejských vůdců ze summitu neobsahuje.
Severokorejský diktátor se má v příštích týdnech sejít i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Předpokládá se, že i oni budou jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova a podpisu mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku.
Pchjongjang v minulosti opakovaně žádal uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří. Dohodu o příměří podepsali 27. července 1953 v pohraniční vesnici Pchanmundžom generálplukovník americké armády Kelly Harrison jako reprezentant společného velitelství jednotek OSN a severokorejský generál Nam Il jako představitel Korejské lidové armády a Čínské dobrovolnické armády.
South Korea says US troops will stay despite possible peace treaty https://t.co/zO58xV4hQE
- BBC News (World) (@BBCWorld) 2. května 2018
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.