Odhalené dokumenty. Obavy USA z labilního Pákistánu

Zahraničí
1. 12. 2010 10:35
Odhalení WikiLeaks. Ve veřejném zájmu?
Odhalení WikiLeaks. Ve veřejném zájmu?

Spojenec USA, Pákistán, je ještě labilnější, než se všeobecně soudí. Armáda a tajná služba asijské atomové mocnosti si pěstují svou vlastní politiku, jež jde i proti zájmům Američanů. Odhalují to další dokumenty diplomacie Spojených států zveřejněné webovou platformou WikiLeaks.    

Vysoce rozvinutý jaderný program Pákistánu je také jedním z hlavních důvodů, proč Washington stále více posiluje své aktivity v oblasti. Američané vědí, jak rozklížená je země, jak slabá je pákistánská vláda a jak vojáci a agenti hrají své vlastní hry.  

Stovky diplomatických protokolů USA se zabývají jen otázkou, jaké nebezpečí představují jaderné zbraně v rukou labilního spojence. „Naší hlavní starostí není, zda militantní islamisté ukradnou celou zbraň, nýbrž že někdo, kdo pracuje v zařízeních pákistánské vlády, propašuje ven dostatek materiálu, aby z něj někdo na konci sestrojil jadernou zbraň," uvádí se v důvěrných depeších z americké ambasády v Islámábádu.

Pákistánská raketa Ghaurí II, země-země.Pákistán také zřejmě nepřeruší vazby s islamisty, kteří ze severozápadní části země podnikají útoky do sousedního Afghánistánu. Podle materiálů ze serveru WikiLeaks, o kterých dále informuje americký tisk, jsou o tom přesvědčeni američtí diplomaté.

Americká diplomacie soudí, že Pákistán chce zřejmě radikálů využít proti svému tradičnímu nepříteli - Indii.

Podle zveřejněných diplomatických depeší vyvíjejí USA na Islámábád velký tlak, aby tvrdším způsobem zasáhl proti islamistům, kteří z pákistánského území útočí na mezinárodní jednotky v Afghánistánu. Pákistán ale tomuto naléhání odolává.

"Není šance, že by (Pákistán) zastavil podporu těmto skupinám. Považuje je za důležitou součást svého národního bezpečnostního aparátu proti Indii," uvedla v kabelogramu z února 2009 tehdejší americká velvyslankyně v Pákistánu Anne Pattersonová.

Indie je největším regionálním rivalem Pákistánu a země proti sobě vedly už tři války.

jaderného reaktoru odstranit vysoce obohacený uran, který by bylo možné zneužít pro výrobu atomové bomby. USA se už údajně "v principu dohodly" s pákistánským vedením, nakonec ale uran z reaktoru odstraněn nebyl kvůli odporu v Islámábádu.

Autor: - pp -, ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ