Za čtyři roky
Odlehčené okovy. Saúdské ženy budou smět k volbám
27.09.2011 08:05
Mírný závan arabského jara? Ženy v Saúdské Arábii se mohou od roku 2015 účastnit komunálních voleb. Jak prohlásil král Abdalláh, ženy budou moci nejen odevzdat svůj hlas, ale být i kandidátkami. Saúdská Arábie je poslední muslimskou zemí na světě, kde ženy dosud nezískaly volební právo.
Uplatnit ho ale budou moci za čtyři roky jen v místních volbách, v nichž se volí členové samospráv s omezenými pravomocemi. Navíc, polovinu obecních rad stále dosazuje vláda.
Jedinými volbami, jichž se saúdští občané můžou účastnit, jsou právě volby obecní.
Ženy by ale mohly být povolány také do Národní poradní rady, jakési imitace parlamentu, které se zkráceně říká šúrá a jejíchž 150 členů jmenuje na čtyřleté období monarcha. Ten o uplynulém víkendu uvedl, že do šúry by mohl jmenovat i ženy.
"Neboť odmítáme upozaďovat ženy ve společnosti ve všech ohledech, které nejsou v konfliktu s právem šaría, rozhodli jsme se po poradě s vyššími duchovními a dalšími (…) zapojit ženy do šúry jako její členy, počínaje příštím obdobím," slíbil Abdalláh.
Saúdská Arábie je absolutistickou monarchií se vším, co k tomu patří. Práva žen jsou potlačována, království nectí základní listinu práv a svobod a na dodržování přísných pravidel dohlíží mimo jiné náboženská policie. Nejvyšší zákonodárnou, náboženskou, výkonnou i soudní autoritou je král.
Protože krále Fahda postihla roku 1996 mrtvice a nebyl plně schopen řídit zemi, fakticky jí vládl až do panovníkovy smrti roku 2005 jeho mladší nevlastní bratr - nynější král Abdalláh.
Současný monarcha má pověst umírněného reformátora. V tomto ohledu mu jeho pozici ulehčil tlak, který vzešel z takzvaného arabského jara. Na straně druhé to ale pozici královského domu ztížilo a saúdští vládci si musejí ještě intenzivněji a složitěji než dosud kupovat přízeň svých poddaných i odpůrců.
V únoru 2005 zažilo království vůbec první pokusné volby ve svých dějinách. Hlasovalo se o obsazení městských zastupitelstev v provincii Rijád. Země sestává z 13 provincií v čele s guvernéry, které jmenuje král. Tento týden ve čtvrtek se konají další komunální volby, v nichž budou moci hlasovat ještě jen muži.
K veřejnému uplatnění žen se saúdskoarabský vládnoucí režim staví velmi konzervativně. Tamní interpretace islámského práva předepisuje přísné oddělování pohlaví. Ženy nemůžou pracovat, cestovat, vdávat se nebo navštívit lékaře bez toho, aby k tomu měly svolení mužského člena rodiny.
Na trudné postavení žen ve společnosti ukázal nedávno i spor o zákaz řízení aut pro ženy. Letos v červnu si za volant sedlo hned několik žen, aby proti existujícímu zákazu protestovaly. Iniciativu, jejíž webová podoba vzbudila doma i ve světě slušnou pozornost, však saúdské úřady víceméně udusily. Jedna z hlavních iniciátorek ženské "vzpoury" skončila na nějaký čas za mřížemi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.