Japonský premiér Šinzó Abe navštívil v nizozemském Amsterdamu muzeum Anny Frankové. Vyjádřil politování nad tím, že v tokijských knihovnách byly poničeny výtisky deníku dívky, která patří mezi nejznámější oběti holocaustu.
Abeho návštěva muzea je vnímána jako významný diplomatický krok před chystaným setkáním s americkým prezidentem Barackem Obamou a jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje při příležitosti summitu o jaderné bezpečnosti v Haagu.
Abe prohlásil, že 20. století bylo stoletím válek a porušování lidských práv, což postihlo i Frankovou. "S výhledem na zbývající roky jednadvacátého století bych rád ujistil, že v příštích letech nebudeme svědky stejných věcí," řekl Abe. "A také já nesu svůj díl odpovědnosti za uskutečnění tohoto cíle," dodal japonský ministerský předseda.
Abe navštívil muzeum Anny Frankové zhruba tři měsíce poté, co zavítal do kontroverzní tokijské svatyně Jasukuni, kde je mezi 2,5 milionu válečných obětí uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Tím šéf japonské vlády popudil Čínu a Jižní Koreu a oživil obavy z Abeho údajných nacionalistických a revizionistických tendencí.
Abe tento měsíc ujistil, že nehodlá relativizovat dřívější omluvy Japonska za zločiny spáchané za druhé světové války.
Vandal nedávno v tokijských knihovnách poničil zhruba 300 výtisků slavného Deníku Anny Frankové. V té souvislosti byl zadržen pravděpodobný pachatel, který se nakonec k činu přiznal.
"Podezřelý je nyní ve vazbě a úřady prověřují jeho motivy, i když si nejsme jistí, jaká jeho skutečná motivace byla," prohlásil dnes Abe v muzeu.
Židovka Anna Franková se narodila v roce 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem a o pět let později utekla spolu s rodiči před nacistickým režimem do Nizozemska. Během války se tam rodina několik let skrývala a Anna si vedla deník, který je dnes jedním z nejznámějších svědectví o holocaustu. Nakonec však byl jejich úkryt prozrazen. Franková zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen.