Olmert: Izrael musí vyměnit palestinská území za mír
29.09.2008 15:30
Předseda prozatímní izraelské vlády Ehud Olmert se vyslovil pro navrácení prakticky všech území okupovaných v roce 1967, tedy i Předjordánska, východního Jeruzaléma a Golanských výšin, výměnou za mír s Palestinci a Sýrií.
Učinil tak v rozhovoru, který dnes otiskl deník Jediot Achronot. Izrael podle něj čeká v tomto ohledu tvrdá volba, kterou bude muset učinit brzy. "Musíme dospět k dohodě s Palestinci, což znamená, že bude nutné vrátit téměř všechna (okupovaná) území, pokud ne vůbec všechna," řekl Olmert deníku. "Ponecháme si jisté procento těchto území, ale Palestincům budeme muset postoupit podobné procento (území izraelského), protože bez toho mír nebude," dodal.
Musí se vzdát všeho, říká Olmert
Připustil, že případné navrácení zahrne i východní Jeruzalém. "Ten, kdo chce bezpečnost v Jeruzalémě a zejména nechce, aby mu traktory nebo buldozery přejely nohy, jako se to přihodilo jednomu z mých nejlepších přátel, bude se muset vzdát částí Jeruzaléma," poznamenal Olmert v narážce na dva červencové útoky ve městě, při nichž bylo několik lidí zabito a desítky osob byly zraněny.
ČTĚTE TAKÉ: Olmert věří v udržení premiérství díky zázraku
Podle premiéra bude nutné najít "zvláštní řešení pro Chrámovou horu, posvátná a historická místa", která leží uvnitř Starého města.
Olmert se vyslovil i pro odchod Izraele z Golanských výšin, což je podle něj neodmyslitelná podmínka pro uzavření mírové dohody se Sýrií. To by ale vyžadovalo také jisté úsilí ze strany Damašku. "Nenavrhuji uzavřít mír se Sýrií jedině na základě odchodu z Golan," upozornil.
"Syřané dobře vědí, čeho se budou muset vzdát, aby získali Golany. Budou se muset vzdát svého současného vztahu k Íránu; budou se muset vzdát svého vztahu k (šíitskému hnutí) Hizballáhu; budou se muset vzdát trvalé podpory, kterou poskytují terorismu (šíitského hnutí) Hamasu, (teroristické sítě) al-Kajdy i džihádu (svaté války) v Iráku," upřesnil premiér.
Upozornil ale také, že stejně jako v případě Sýrie, i pro uzavření dohody s Palestinci má Izrael jen určitou dobu. "Máme časově omezenou příležitost, abychom překonali jednu historickou etapu."
Olmert 21. září předložil svou rezignaci v souvislosti s obviněním z korupce, i když prozatím zůstává v čele vlády. V souvislosti s jeho současným postavením je však podle agentury AP význam jeho prohlášení poněkud nejistý. Kromě toho doposud byl rozhodným zastáncem izraelské vlády nad celým Jeruzalémem a podporoval i židovskou výstavbu v jeho východní části.
Izrael anektoval východní (arabskou) část Jeruzaléma v roce 1967, kdy také obsadil Golany. A Palestinci z této časti města chtějí vytvořit hlavní město svého budoucího samostatného státu. Žije v ní oněch zmíněných 270 tisíc Palestinců, přičemž v nově vybudované desítce čtvrtí se od roku 1967 usadilo asi 200 tisíc Izraelců.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael souhlasí s příměřím pro Gazu
Právě osud Jeruzaléma, jehož Staré město zahrnuje památky posvátné pro židy, křesťany i muslimy, v minulosti několikrát způsobil krach mírových jednání mezi oběma stranami.
Izrael se před třemi roky stáhl z pásma Gazy, ale kontrolu nad Jeruzalémem a západním břehem Jordánu si ponechal.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.