Olympijské hry, které v neděli skončily v Pekingu, za sebou nechávají Čínu coby otevřenější zemi s větší národní sebedůvěrou, píše dnes v reakcích čínský tisk. Ozývá se však i kritika. Organizace bránící lidská práva namítají, že olympiáda situaci nezlepšila. Perzekuce disidentů a odpůrců režimu pokračují v zajetých kolejích.
Podle oficiálního čínského listu Žen-min ž'-pao (Lidový deník) dokázalo uplynulých sedmnáct dní, kdy se Čína předvedla před očima světa, že země si začíná být jistější sama sebou. "Nikdy předtím se Čína nedostala před zrak světa v této úloze," píše úvodník listu. "Olympijské hry nám daly příležitost pokojně ukázat otevřenější a sebevědomější Čínu po 30 letech reforem a otevírání se světu."
Také další úvodníky opakují naděje čínské vlády, že úspěch olympiády přinese zemi politický kredit doma i v zahraničí. "Tato skvělá země se stále koupe v olympijských líbánkách a emočních výšinách," píší Čung-kuo čching-nien pao (Noviny čínské mládeže). "Její lid ještě nikdy nebyl tak optimistický a tak plný sebedůvěry v pokrok své země."
Čínští sportovci na olympiádě vybojovali celkem 51 zlatých medailí; víc než kterákoli jiná země od úspěchu tehdejšího Sovětského svazu v roce 1988 a mnohem víc než Spojené státy, které v počtu zlatých medailí v Pekingu skončily na druhém místě. Ale oficiální sdělovací prostředky zdůrazňují, že důležitější než počet získaných medailí by měla být čest z hostitelství her. Úspěch olympiády podle nich hájí Čínu proti kritice a některým negativním zprávám zahraničních médií.
Před začátkem olympijských her byla Čína terčem kritiky a znepokojení mezinárodního společenství kvůli své politice v Tibetu, vztahům se Súdánem, cenzuře i zákrokům proti disentu a objevovaly se obavy z bezpečnosti čínských potravin a kvality ovzduší nad Pekingem. Část této kritiky pokračuje i po skončení olympijských her.
Skupiny na ochranu lidských práv uvádějí, že Čína během olympiády držela řadu disidentů v domácím vězení a protestující šmahem zavírala do vazby, aby udržela zdání harmonie během her. Vláda vyčlenila tři "protestní parky", ale žádná z žádostí o demonstrace v nich nebyla schválena. Dvě Pekiňanky ve věku blížícím se osmdesátce byly odsouzeny k ročnímu pobytu v pracovním táboře za to, že podaly žádost o protest kvůli nucenému vystěhování. Oficiální činitelé nicméně uvádějí, že ženy místo pobytu v táboře budou "jen" v domácím vězení.
"...pečlivě zaranžovaná fasáda nemůže zakrýt policejní stát, který porušuje lidská práva," říká Sharon Homová z newyorské organizace na ochranu lidských práv Human Rights in China. Olympiádu coby přehlídku represe kritizovala také Amnesty International a dodala, že Mezinárodní olympijský výbor (MOV) je spoluviník, protože "před porušováním lidských práv zavírá oči".
Foto: AP, Reuters