OSN <span>odsoudila Barmu</span>, represe v zemi pokračují

Zahraničí
2. 10. 2007 18:18
Demonstrace proti barmské juntě v New Yorku
Demonstrace proti barmské juntě v New Yorku

Demonstrace proti barmské juntě v New YorkuRada OSN pro lidská práva dnes na svém mimořádném zasedání přijala rezoluci odsuzující barmský vojenský režim za násilné potlačení protivládních demonstrací z minulého týdne. Juntu zároveň vyzvala, aby po čtyřech letech umožnila návštěvu vyšetřovatele nejvyššího orgánu OSN pro otázku lidských práv v zemi.

Rezoluce, kterou předložila 47 členským státům rady ke schválení Evropská unie, "ostře odsuzuje pokračující násilné represe vůči demonstrantům, zahrnující bití, zabíjení a svévolné zatýkání při poslední vlně protestů v Barmě," a vyzývá k jejich okamžitému prošetření.

Barma musí "zajistit plné respektování základních lidských práv a svobod" a "pohnat před soud osoby porušující lidská práva, včetně těch osob, které jsou odpovědné za nedávné zásahy proti mírovým demonstrantům", píše se v dokumentu. Barmský režim musí rovněž okamžitě propustit všechny (politické) vězně, včetně opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dodává text.

Přijetí rezoluce předcházela debata, v níž vystoupil mimo jiné švédský diplomat, který navštívil Barmu minulý měsíc a byl svědkem toho, jak bezpečnostní síly střílely na neozbrojené civilisty.

Emisar OSN Gambari na dnešním setkání s barmskou juntouPodle oficiální verze zahynulo při největších protivládních demonstracích v Barmě za posledních 20 let deset lidí, demokratičtí aktivisté se však obávají, že mohlo zemřít 30 až 200 osob a dalších až 6000 bylo zatčeno.

Je to poprvé, co Rada OSN pro lidská práva, která loni nahradila Komisi OSN pro lidská práva, veřejně kritizovala jinou vládu než izraelskou. K rezoluci se přitom připojila i Čína, která doposud váhala otevřeně kritizovat svého spojence Barmu a omezovala se pouze na výzvy k umírněnosti znepřátelených barmských stran.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Louise Arbourová na zasedání apelovala na barmskou vládu, aby "plně vysvětlila své zásahy během protestů a po nich, upřesnila počet zabitých a zraněných lidí, jakož i sdělila místa zadržování zatčených osob". "Barmské úřady nemohou očekávat, že je jejich dobrovolná izolace bude nadále chránit před odpovědností," podotkla Arbourová.

"Mírové protesty, jejichž svědky jsme byli minulý týden, a šokující reakce úřadů jsou pouze nejnovějšími projevy potlačování základních práv a svobod, k němuž v Barmě již téměř 20 let dochází," dodala.

Barmský delegát na zasedání Ňjun Schwei si naopak stěžoval na "tvrdý politický tlak ze Emisar OSN Gambari s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťijstrany některých západních zemí" na Barmu a tvrdil, že protesty měly přerůst v masovou demonstraci, která by ospravedlnila zahraniční intervenci.

"Vláda má jasné důkazy, že demonstranti byli finančně i materiálně podporováni vnitřními i vnějšími protivládními subjekty," prohlásil Ňjun Schwei. "Protesty byly dlouho očekávanou příležitostí západních zemí k intervenci," dodal.

Vyslanec OSN Ibrahim Gambari se dnes v Barmě setkal s nejvyšším představitelem země generálem Thanem Šweiem a tlumočil mu znepokojení mezinárodního společenství nad násilným potlačením protestních akcí.

Podle zdrojů z OSN Gambari předpokládá, že se do Barmy znovu vrátí počátkem listopadu. O své návštěvě z posledních čtyř dnů by měl ve čtvrtek informovat generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a pravděpodobně v pátek by měl o své misi hovořit v Radě bezpečnosti OSN v New Yorku.

Na fotografiích: (1) Demonstranti proti barmské vojenské juntě a její podpoře Číny na včerejší demonstraci v New Yorku, (2) Emisar OSN Ibrahim Gambari na dnešním setkání s představitely barmské junty, (3) Gambari na dnešním setkání s vězněnou představitelkou barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij.

Foto: AP

Autor: ČTK , - ms -

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ