OSN už nepočítá mrtvé v Sýrii. Přiznala nevěrohodnost zdrojů

Zahraničí
7. 1. 2014 16:50
Dítě zabité při útoku nervovým plynem.
Dítě zabité při útoku nervovým plynem.

OSN přestala doplňovat statistiku o obětech v Sýrii, protože není schopná ručit za své zdroje v Sýrii. Loni v červenci dospěl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva k číslu 100 tisíc mrtvých, avšak opozice uvádí až 130 tisíc obětí. Zahraniční experti mezitím začali ze Sýrie odvážet první nejnebezpečnější chemické zbraně.

Mluvčí úřadu Rupert Colville řekl, že příčinou rozhodnutí úřadu je nedostupnost syrského území pro personál OSN a také nemožnost ověřovat informace, které poskytují zdroje ze Sýrie.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville."Bylo to vždy velmi složité. Bylo to na hraně záruk za přesnost našich zdrojů. Nyní jsme došli k bodu, kdy cítíme, že dál už zajít nemůžeme. Pro tuto chvíli tedy počty neupřesňujeme," uvedl Colville.

Úřad se prý snažil vždy údaje ověřit u šesti zdrojů, jimiž byly většinou nevládní organizace přítomné v Sýrii. "Postupně jich ubylo. Od loňska jsou tam dvě, maximálně tři. Máme pocit, že nemůžeme pokračovat způsobem, jak jsme do dělali dosud," řekl mluvčí. Sdělil také, že nedokáže potvrdit údaje, které zveřejňuje syrská exilová opozice. Podle ní od března 2011, kdy syrská krize začala, zahynulo 130 tisíc osob.

Situace v Sýrii je nepřehledná. K dosavadnímu boji opozice proti vládě se v průběhu konfliktu přidal boj mezi jednotlivými opozičními složkami. Zejména na severu země mají část území pod kontrolou islámští radikálové, kteří chtějí ustavit stát řízený islámským právem. Proti nim se ale zvedají jiné opoziční složky a obě strany mezi sebou bojují.

Z radikálů je nejznámější Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Zadržuje údajně desítky osob a podle dnešní zprávy v pondělí večer v provincii Halab jeho členové 50 z rukojmích zabili.

Trosky Alepa.Jedna z nevládních organizací působících v Sýrii také oznámila, že v bojí rebelů proti ISIL zahynulo přes 30 členů ISIL. Byli to většinou cizinci, kteří v řadách této organizace působí.

ISIL má velení v Iráku a bojuje nyní také v západoirácké provincii Anbár. Romain Caillet z francouzského ústavu pro Blízký východ řekl, že ve velení ISIL jsou Iráčané a Libyjci, zatímco náboženskými vůdci jsou Saúdští Arabové a Tunisané. Program ISIL je radikální i pro jiné islamistické skupiny, které se v roce 2012 připojily k boji proti vládě prezidenta Bašára Asada. Například fronta An-Nusra s ISIL nesouhlasí v mnoha bodech a připojuje se k boji proti ní.

První loď s chemickými zbraněmi odplula

Zahraniční experti začali ze Sýrie odvážet první nejnebezpečnější chemické zbraně. Svezli je ze dvou míst do syrského přístavu Latakíja, kde je naložili na dánskou loď. Oznámila to Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Sýrie má odhadem kolem 1300 tun chemických bojových látek a chemikálií nezbytných k jejich výrobě. Zbraně mají být zničeny do 30. června letošního roku.

"Loď doprovází eskorta tvořená dalšími plavidly, které poskytlo Dánsko, Norsko a rovněž Sýrie," oznámila OPCW ve svém prohlášení. "Bude na moři čekat na transport dalších chemických látek do přístavu," dodala.

Původně se očekávalo, že prvních zhruba 500 tun nejtoxičtějších chemických zbraní bude ze země vyvezeno již do konce loňského roku. OSN a OPCW ale 29. prosince ve společné zprávě uvedly, že Sýrie pravděpodobně nedokáže stanovený termín 31. prosince pro vyvezení svých chemických zbraní do ciziny dodržet.

Na převozu zbraní se podílí dánsko-norská flotila, kterou tvoří dvě nákladní a dvě válečné lodě. Ty ještě donedávna kotvily v jihokyperském přístavu Limasol, minulý pátek se ale přesunuly do syrských vod.

Autor: - red -, ČTK , AP, AFPFoto: OSN , ČTK/ZUMA

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ