V loňském roce zemřelo v syrském městě Dajr az-Zaur hladem 15 až 20 lidí. Vyplývá to z nepotvrzených informací, které má k dispozici OSN. Ve městě na východě Sýrie žije v neustále se zhoršujících podmínkách na 200 tisíc osob, které trpí vážným nedostatkem potravin, uvedla OSN ve své zprávě.
Západní část města je již od loňského března obléhaná ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS). Od září nefunguje místní letiště, přistávají tam jen vrtulníky, elektřinu místní obyvatelé nemají již deset měsíců a vodu mají k dispozici pouze tři hodiny týdně, říká zpráva OSN.
Provincie Dajr az-Zaur je nejvíce zalidněnou z asi 15 obléhaných oblastí v Sýrii. Žije zde okolo 450 tisíc lidí, kteří jsou odříznuti od jakékoli pomoci kvůli bojům mezi vládou, islamisty a dalšími povstaleckými skupinami.
"Zdravotníci informovali o vážných případech podvýživy mezi dětmi s tím, že podle neověřených zpráv v roce 2015 zemřelo hladem 15 až 20 osob. Čtyři z nich byly děti," uvedla OSN. "Všechny školy ve městě fungují, absence dětí jsou ale běžné, protože trpí častými mdlobami kvůli podvýživě," dodala. Ceny ve městě vzrostly nejméně osmkrát v porovnání s cenami v Damašku. Obyvatelé prý stojí několikahodinové fronty na chleba. Většina místních přežívá jen o chlebu a vodě. Asi 70 procent obyvatel, kteří se ocitli v obležení, tvoří ženy a děti.
V Sýrii jsou v obležení i mnohá další města. V pátek se objevily zprávy, že v Madáji, která je obklíčená syrskou armádou, zemřelo v uplynulých 30 dnech hladem 32 lidí. V Madáji zůstalo bez pomoci uvězněno na 42 tisíc obyvatel. Na místo ve čtvrtek dorazil druhý humanitární konvoj v tomto týdnu. Konvoj přivezl pomoc i do šíitských vesnic Fúa a Kafrajá, kde je v povstaleckém obležení asi 20 tisíc lidí.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil obléhání syrských měst za válečný zločin.
.