Marshallovy ostrovy uprostřed Tichého oceánu se rozhodly postavit pětikilometrovou zeď, aby uchránily své zranitelné pobřeží. Většina rozlohy státu, který se rozkládá na 34 atolech, není výš než jeden metr nad hladinou moře.
Aby se zabránilo další erozi a zkáze, OSN vyzvala členské státy, aby chudému státu přispěly dvaceti miliony dolarů (350 milionů korun). Nejprve se vybuduje pět kilometrů dlouhá bariéra na závětrném břehu atolu Majuro, jež má ochránit pobřeží před stoupající mořskou hladinou a hlavně vlnami při bouřích. Když bude dost peněz, přibudou podobné zdi na všech obydlených ostrovech, píše britský deník Telegraph.
Přes polovinu z 55 tisíc obyvatel státu žije právě na Majuru, většina domů je tam nanejvýš sto metrů od moře, spíš ještě blíž. Před dvěma lety východní pobřeží atolu silně poničily záplavy, způsobily škody za miliony dolarů a nemálo ostrovanů připravily o domov.
Americká Národní meteorologická služba (NWS) nyní varuje před ještě horšími povodněmi, které by mohly na souostroví udeřit ve dvou měsících.
Marshallovy ostrovy spravovaly až do roku 1986 Spojené státy, v padesátých letech na nich testovaly jaderné zbraně. Chudý stát z velké části závisí na zahraničním, zejména americkém a tchajwanském kapitálu. Není jedinou tichomořskou zemí, která v poslední době varuje před ničivými dopady klimatických změn a rostoucí mořské hladiny. Vlády Tuvalu a Kiribati nedávno varovaly mezinárodní společenství, že jejich ostrovům hrozí doslova zkáza.