Přestože vysocí pákistánští představitelé opakovaně kritizovali útoky amerických bezpilotních letadel na svém území, tak je po léta tajně podporovali a byli o nich informováni.
Podle nich Američané a Pákistánci v letech 2007 až 2011 jednali nejméně o 65 útocích bezpilotními letadly. Jeden útok prý byl v roce 2010 dokonce proveden přímo na žádost pákistánské vlády, uvedl americký list The Washington Post s odvoláním na tajné dokumenty Ústřední zpravodajské služby (CIA) a pákistánské diplomatické dokumenty.
Tichý souhlas Pákistánu s útoky bezpilotních letadel je jedním z veřejných tajemství ve Washingtonu i v Islámábádu, uvedl americký list.
V prvních letech nasazování těchto strojů využívala CIA dokonce pákistánská letiště.
Zveřejněné dokumenty ale ukazují, jak přímočaré bylo tajné uspořádání mezi oběma státy v době, kdy ani jeden z nich nebyl ochoten veřejně přiznat existenci programu útoků bezpilotních letadel, uvedl deník.
Mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí Aizaz Ahmad Čaudhurí řekl americkému listu, že vláda premiéra Naváze Šarífa, který nastoupil do funkce v červnu, trvá na tom, že "útoky bezpilotních letadel musí skončit"."Ať existovalo v minulosti jakékoli uspořádání, postoj nynější vlády je zcela jasný," řekl Čaudhurí. "Považujeme je za porušení naší suverenity i mezinárodního práva. Jsou také kontraproduktivní," uvedl mluvčí v souvislosti s útoky, které jsou v Pákistánu hluboce nepopulární.
K útokům, o kterých referuje The Washington Post, docházelo v době před nástupem Naváze Šarífa. Článek vyšel v den, kdy Šarífa přijal v Bílém domě americký prezident Barack Obama. Stejně tak byl zveřejněn den poté, co organizace Amnesty International ostře kritizovala Spojené státy za kampaň vedenou bezpilotními letouny.
Úniky dokumentů, které jsou za článkem The Washington Post, mají Spojeným státům "zachránit tvář" a znevěrohodnit výzvy Naváze Šarífa k zastavení těchto útoků, řekl agentuře AFP nejmenovaný vysoký představitel pákistánských tajných služeb.