Pákistán: pod střechou dohoda opozice o vládní koalici
09.03.2008 17:33
Předsedové hlavních pákistánských opozičních stran dnes podepsali dohodu o vytvoření vládní koalice a požádali prezidenta Parvíze Mušarafa, aby okamžitě svolal parlament. Vládu vytvoří Pákistánská muslimská liga bývalého premiéra Naváze Šarífa (PML-N) a Pákistánská lidová strana (PPP) zavražděné někdejší premiérky Bénazír Bhuttové.
Kromě jiného nový kabinet dosadí zpět do úřadů soudce, jež před volbami z funkcí odvolal Mušaraf.
Na podporu jejich návratu dnes po celém Pákistánu demonstrovaly stovky jejich kolegů a dožadovaly se odstoupení prezidenta. V Islámábádu použila policie na rozehnání protestujících slzný plyn.
"Je to verdikt lidu vůči němu (Mušarafovi)... a on by ho měl přijmout a neměl by mu klást překážky," komentoval uzavření dohody Šaríf, který o budoucí vládě jednal s vdovcem po Bhuttové a nynějším spolupředseda PPP Ásifem Alím Zardárím. Ochotu připojit se k této koalici vyjádřila již předtím i další protimušarafovská formace, strana islámských fundamentalistů Džamíjate ulemáe islám.
Podle dnešní dohody obou stran by nového premiéra měla navrhnout PPP. Zardárí jím být nemůže, neboť nekandidoval ve volbách a není poslancem. Spekuluje se tudíž o jeho zástupci Makhdúmu Amínu Fahímovi nebo Ahmedu Mukhtarovi, který byl ministrem obchodu ve vládě Bénazír Bhuttové.
V kabinetu podle analytiků nejspíš nezasedne ani Šaríf, neboť vláda bude nucena provést řadu nepopulárních ekonomických opatření, což by mohlo oslabit jeho politickou pozici.
Ve volbách 18. února získala nejvíce hlasů PPP a PML-N skončila na druhém místě. Ani jedna z těchto dosud opozičních stran ale nemá dost mandátů na to, aby vládla sama.
Ačkoli obě pojí kritika Mušarafa a Pákistánské muslimské ligy-QA, která dosud v zemi vládla, neshodují se ve všech otázkách, kromě jiného ani v ochotě spolupracovat s Mušarafem. Ani dohromady ale nebudou mít dvoutřetinovou většinu potřebnou v obou parlamentních komorách k sesazení prezidenta.
Zatímco Šaríf, jehož vládu Mušaraf v roce 1999 nekrvavým pučem svrhl, si přeje, aby prezident odstoupil, Zardárí proti spolupráci není. Šaríf také v koaličních jednáních prosadil návrat členů nejvyššího soudu do funkcí. Na základě dohody mají koaliční partneři do 30 dnů od vytvoření vlády v parlamentu prosadit rezoluci, která umožní jejich jmenování.
Mušaraf loni v listopadu vyhlásil výjimečný stav a pozastavil platnost ústavy. Nejvyšší soud s tím nesouhlasil a prezident jeho členy, včetně předsedy Iftikhara Čaudhrího, odvolal a jmenoval místo nich své přívržence.
Před domem Čaudhrího v Islámábádu dnes demonstrovalo asi 600 lidí a provolávalo hesla jako "Pryč s Mušarafem" a "My chceme svobodu". Když se část účastníků pokusila přestříhat ostnaté dráty na betonových zátarasech, které blokují přístup k soudcově domu, zakročila proti manifestaci policie a k rozehnání davu použila slzný plyn.
Několik tisíc nespokojenců, mezi nimiž byli i odboráři a žurnalisti, se dnes shromáždilo také na pokojné demonstraci v jihopákistánském Karáčí a dožadovalo se odstoupení prezidenta.
Foto: Reuters a AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.