Pákistán propustí vězněné velitele Talibanu

Zahraničí
14. 11. 2012 13:45
Propuštění velitelů Talibanu je považováno za mírové gesto.
Propuštění velitelů Talibanu je považováno za mírové gesto.

Pákistán propustí několik vězněných představitelů afghánského Talibanu. Islámábád se na tom dohodl s afghánskými mírovými vyjednávači. Má jít o signál, že je Pákistán odhodlán podílet se na afgánských snahách o národní usmíření.

Kdy budou věznění velitelé Talibanu osvobozeni, není zatím jasné. Dohady panují i v otázce, proč se Pákistán odhodlal k vstřícnému kroku právě nyní. Podle agentury Reuters může jít o důsledek trvalého tlaku na Islámábád, aby podpořil americkou snahu o stabilizaci situace v Afghánistánu v době, kdy se spojenecká vojska připravují k odchodu.

Afghánské vedení dlouhodobě zastává názor, že přímé kontakty s vedením Talibanu může zásadně posílit mírové rozhovory. Kábul opakovaně žádal pákistánské úřady, aby mu zajistily přístup k vězněným talibancům.

Propuštění vězněných velitelů prý může povzbudit ostatní, aby se k mírovému procesu připojili."Nejsme si příliš jistí, zda mohou hrát významnou roli v mírových rozhovorech, ale je to od Pákistánu pozitivní gesto ve snaze napomoci mírovému úsilí," prohlásil v Islámábádu nejmenovaný afghánský činitel.

Rozhodnutí Pákistánu je považováno za velký úspěch afghánské diplomacie, která se snaží zmírnit nedůvěru mezi Talibanem a afghánskými úřady v Kábulu. Afghánistán se obával, že Pákistán využívá zadržených afghánských talibanců k tomu, aby měl pod kontrolou mírový proces a mohl ovlivňovat případné urovnání.

Mezi vězněnými lidmi, na nichž Kábulu zvlášť záleží, jsou zejména bývalý ministr spravedlnosti Núreddín Túrábí, bývalý ministerský náměstek Alláhdat Tajáb a mulla Džahangirval, někdejší tajemník šéfa Talibanu Muhammada Umara.

Podle nejmenovaného pákistánského vojenského činitele se Islámábád rozhoduje, zda mezi propuštěnými bude i Abdul Ghání Baradar, druhý muž ve velení Talibanu. Kábul právě do tohoto muže vkládá naděje, že by mohl svým vlivem přinutit radikální hnutí k míru.

"Požádali jsme Pákistán, aby je propustil, protože rozhodují o politice Talibanu a jsou blízkými poradci mully Umara," řekl agentuře Reuters Habíbulláh Fauzí, člen afghánského vyjednávacího týmu. Propuštění vězněných velitelů může podle něj povzbudit ostatní, aby se k mírovému procesu připojili.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ