Pákistánská vláda dnes vyzvala bývalého premiéra Naváze Šarífa, aby se nevracel do své vlasti a aby dodržel původní dohodu, která mu umožnila vyhnout se vězení a odjet do exilu. Šaríf však z Londýna vzkázal, že od svého záměru vrátit se v pondělí do vlasti neustoupí. V pákistánském státě Paňdžáb bylo v minulých třech dnech pozatýkáno přes 1300 Šarífových stoupenců.
"Vrátím se do Pákistánu 10. září se svým bratrem, protože mě země potřebuje," prohlásil dnes na tiskové konferenci v Londýně Šaríf, jehož vládu svrhl v roce 1999 nekrvavým pučem současný prezident Parvíz Mušaraf. "Pokud dojde při mém návratu ke krveprolití, bude to pro Pákistán tragédie," dodal.
Šaríf řekl, že chce zpět do Pákistánu, aby tam obnovil právní stát, svobodu tisku a neomezenou demokracii. Jeho kritika směřuje mimo jiné na Mušarafa, který usiluje o další prezidentský mandát, avšak navzdory dřívějším slibům se zatím nevzdal funkce vrchního velitele armády.
Zůstat nadále mimo pákistánské území dnes Šaríf před novináři rezolutně odmítl. Přitom ale přiznal, že jeho propuštění z vězení, k němuž byl na doživotí odsouzen v Pákistánu v roce 2000 za terorismus a letecké pirátství, zajistili zavražděný libanonský expremiér Rafík Harírí a saúdskoarabská královská rodina pod podmínkou, že opustí Pákistán na deset let. Harírího syn Saad se s Šarífem dnes sešel v Londýně.
Součástí dohody z roku 2000 bylo, že spolu s Navázem Šarífem odejdou do ciziny i jeho příbuzní, tedy také bratr Šahbáz. Ten se roku 2004 pokusil do Pákistánu vrátit, ale strávil tam jen hodinu, protože nesměl projít ani pasovou kontrolou, a byl přinucen znovu odletět do ciziny.
Pákistánská vláda již nechala znovu otevřít dvě korupční kauzy týkající se Naváze Šarífa a soud v pátek nařídil zatčení Šahbáze Šarífa v souvislosti s vraždami pěti osob v roce 1998 v Láhauru. Korupční kauzy spadají do let 2001 a 2002 a soud v Rávalpindí se jimi bude znovu zabývat 13. září.
Šarífova Pákistánská muslimská liga označila podle agentury AP kroky proti Šarífovi a jeho stoupencům za důkaz, že ve vládních řadách vládne kvůli návratu tohoto exilového politika panika. Kromě Šarífa se navíc chce z exilu vrátit a vstoupit do mocenského boje také bývalá premiérka Bénazír Bhuttová.
K uvítání bratrů Šarífů v Islámábádu se v pondělí chystají tisíce jejich stoupenců, avšak očekává se, že jim v tom úřady budou chtít zabránit. Později se hodlá Šaríf vydat do Láhauru, který je střediskem provincie Paňdžáb a kde má největší podporu.