Pákistánský prezident svlékne svou <span>druhou kůži</span>

Zahraničí
17. 9. 2007 09:01
Příznivci Bénazír Bhuttové s jejími fotografiemi
Příznivci Bénazír Bhuttové s jejími fotografiemi

Pákistánský prezident Parvíz MušarafPákistánský prezident Parvíz Mušaraf (64) plánuje, že se v zájmu znovuzvolení v nadcházejících říjnových volbách vzdá své mocné pozice šéfa armády. Generál Mušaraf, jehož podpora i pozice v zemi slábnou, se tak podvolil dlouhotrvajícímu tlaku svých kritiků.

Zprávu dnes podle agentury Reuters oznámil jeden z předních představitelů Mušarafovy strany. „Očekáváme, že pokud z boží vůle dojde příští měsíc k jeho znovuzvolení, Mušaraf složí svou prezidentskou přísahu jako civilní prezident ještě před 15. listopadem," prohlásil Mušahíd Husajn Saíd (Mushahid Hussain Sayed), generální tajemník vládní Pákistánské muslimské ligy (PML).

Mušarafovo současné prezidentské období končí 15. listopadu a v říjnových volbách chce usilovat o další pětiletý termín. „Ano, nemám pochyb, že prezident dodrží svůj závazek, je v této otázce dostatečně jasný," prohlásil Saíd, který se s Mušarafem nedávno setkal.

Otázkou, zda má prezident právo na své znovuzvolení, pokud si ponechá funkci šéfa armády, se zabývá kvůli mnoha peticím také pákistánský Nejvyšší soud.

Mušarafova strana PML má sice v parlamentu potřebnou většinu, mezi jejími členy se ale vůči Mušarafovu vedení armády ozývají časté výhrady. Aliance opozičních stran navíc pohrozila opuštěním parlamentu, což by narušilo věrohodnost voleb.

Příznivci Bénazír Bhuttové s jejími fotografiemiMušaraf se až dosud pokoušel zajistit si své znovuzvolení coby šéf armády pozměněním ústavy. V tomto smyslu také delší dobu vyjednává s bývalou pákistánskou premiérkou Bénazír Bhuttovou, která v pátek oznámila svůj plánovaný návrat do Pákistánu z dlouholetého londýnského exilu. Mělo by k němu dojít 18. října.

Bhuttová, která by se opět ráda vrátila do premiérského křesla, si však jako jednu z podmínek dohody klade právě to, aby se Mušaraf vzdal své funkce nejvyššího vojenského velitele. Mušarafův ústupek lze vnímat jako její vítězství.

Mušaraf je k bolestivému kroku, který omezí jeho moc, donucen kvůli klesající politické podpoře a rostoucím útokům radikálních islamistů. Armáda hraje v Pákistánu významnou roli a zemi ovládala více než polovinu z její šedesátileté existence. Sám Mušaraf uniformu označil za svou "druhou kůži".

Pákistánský prezident je opozicí dlouhodobě kritizován za to, že zastává dva úřady. V čele armády stojí od roku 1999, kdy se vojenským pučem chopil faktické vlády v zemi, prezidentem se stal v roce 2001.

Na fotografiích: (1) Pákistánský prezident generál Parvíz Mušaraf, nedatováno, (2) Příznivci bývalé premiérky Bénazír Bhuttové s jejími fotografiemi oslavují v Karáčí zprávu o jejím návratu z exilu, 14. srpna.

Foto: (1) archiv, (2) AP

Autor: - ms -

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ