Palestina získala od dárců 7,4 miliardy dolarů
17.12.2007 20:56
Palestinská samospráva si z dárcovské konference v Paříži odnáší příslib pomoci ve výši 7,4 miliardy dolarů (asi 150 miliard korun). Tedy víc, než sama doufala. Konečnou částku oznámil v pondělí na tiskové konferenci francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.
Konference se zúčastnili zástupci skoro devadesáti států a mezinárodních organizací. Mezi účastnickými zeměmi byly také Česká republika a Slovensko.
Kouchner označil za skutečného vítěze palestinský stát. Ten má být vyhlášen do konce příštího roku. Má to být vyústění obnovených mírových jednání, na nichž se nedávno Palestinci a Izrael dohodli v Annapolisu ve Spojených státech.
Palestinský premiér Salám Fajad žádal dnes při zahájení konference o pomoc ve výši 5,6 miliardy dolarů na příští tři roky. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás přitom řekl, že bez této pomoci hrozí palestinské ekonomice zhroucení. Fajad po jednání prohlásil, že výsledek bere jako podporu pro samostatný palestinský stát.
Mezi největšími dárci jsou Evropská komise s 650, Spojené státy s 555, Saúdská Arábie s 500 a Velká Británie se 490 miliony dolarů. Pořadatelská Francie slíbila 300 milionů.
Česko poskytne čtyři miliony dolarů
Česká republika, kterou v Paříži zastupoval náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, hodlá v příštích nejméně čtyřech letech pomáhat Palestincům částkou milionu dolarů ročně, určenou mimo jiné na energetické projekty na západním břehu Jordánu a na stipendia pro palestinské studenty. Slovenský velvyslanec v Paříži Ján Kuderjavý řekl, že Slovensko bude pokračovat ve spolupráci s Palestinou, ale pro tuto chvíli žádné finanční závazky své země neoznámil.
Palestinské hospodářství je rozvráceno v důsledku vleklého konfliktu s Izraelem, nepříznivě je ovlivňují i spory mezi samými Palestinci. Palestinští účastníci konference znovu zdůrazňovali také nepříznivé důsledky omezování svobody pohybu Palestinců Izraelem a žádali, aby s tím Izraelci skoncovali. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová však zopakovala, že mír předpokládá jak zlepšení životních podmínek Palestinců, tak zajištění bezpečnosti Izraele, a řekla, že její země nemůže na bezpečnostní hlediska nedbat.
Izrael vyzvalo k uvolnění pohybu Palestinců i takzvané blízkovýchodní kvarteto (OSN, USA, Rusko a Evropská unie), jehož vysocí představitelé se sešli v Paříži na okraj dárcovské konference. Kvarteto v komuniké zdůraznilo význam tohoto kroku pro úspěch hospodářských reforem, které v Paříži oznámil palestinský premiér Fajad a jejichž realizaci má slíbená mezinárodní pomoc podpořit.
Kvarteto také vyslovilo znepokojení nad plány rozšířit izraelské kolonie ve východním Jeruzalémě, anektovaném Izraelem po válce v roce 1967.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.