Napětí
Palestinci usilují o rezoluci RB OSN o nelegálnosti židovských osad
21.01.2016 15:15
Palestinské vedení se pokouší prosadit do Rady bezpečnosti OSN rezoluci o nelegálnosti židovských osad na Západním břehu Jordánu. Podle palestinských zdrojů je kvůli tomu palestinská samospráva v kontaktu s Francií, Španělskem a Egyptem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je právě v Davosu, o tom chce hovořit s americkým viceprezidentem Joem Bidenem a ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym.
Ve čtvrtek se objevila zpráva, že izraelské ministerstvo obrany i Netanjahu schválili zábor více než 150 hektarů úrodných pozemků v údolí řeky Jordán na Západním břehu. Palestinci to označují za krádež, podle USA podobné zábory předcházejí výstavbě osad, s níž USA vytrvale a velmi důrazně nesouhlasí. Osady maří naději na vznik Palestiny, která by měla být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Mírové rozhovory stagnují od roku 2014.
Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí jednal před několika týdny v Paříži s francouzským protějškem Laurentem Fabiusem o možnosti zformulovat příslušnou rezoluci. Francie sama pohrozila rezolucí už loni v září. Před deseti dny Málikí jednal v Káhiře s egyptským ministrem zahraničí Samím Šukrím, jehož země je nyní členem RB OSN. V Lize arabských států lobbuje za podporu rezoluce výkonný tajemník Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát.
V Izraeli panují obavy, že Fabius bude chtít rezoluci za každou cenu prosadit před svým plánovaným odchodem z funkce ministra. Počítá se s tím, že se za několik týdnů stane předsedou Ústavní rady.
Podle izraelského tisku panuje v Izraeli nejistota, jak se k rezoluci postaví administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, jemuž zbývá jenom rok ve funkci. USA mají v RB OSN jako stálý členy právo veta, ale není prý jisté, že je USA v tomto případě použijí.
V roce 2011 USA vetovaly rezoluci, jejíž text téměř přesně odpovídal názoru amerického ministerstva zahraničí na židovské osady. Od té doby Spojené státy zablokovaly třikrát snahy o prosazení dalších rezolucí. Palestinci chtějí do textu tentokrát dostat, že osady odporují mezinárodnímu právu a blokují mírové úsilí.
V židovských osadách žije na 300 tisíc Izraelců a dalších více než 200 tisíc je jich ve východním Jeruzalémě, který Palestinci a mezinárodní společenství řadí k okupovaným územím. Izrael ale tuto část města anektoval a k osadám ji neřadí. Počítá také s tím, že bude prosazovat připojení velkých bloků osad na Západním břehu ke svému území.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.