Alternativní cesta
Palestincům se rodí děti ze zkumavky
17.03.2013 14:43
Muhannad Zibin byl na světě jen několik vteřin, ale už byl pořádně slyšet. Moc se mu nelíbilo, když ho porodní sestra chytla za kotník a přestřihla pupeční šňůru. O několik hodin později si už spokojeně hověl v matčině náručí. Narodil se loni v srpnu v Nábulusu, ale jeho otec při tom nebyl. Amar Zibin si odpykává 32 doživotních trestů v Izraeli za pumový útok spáchaný v roce 1997 v Jeruzalémě. Dítě bylo podobně jako už několik Palestinců počato díky spermatu propašovanému z věznice na západní břeh Jordánu, píše zpravodajský server BBC.
"Muhannad je dárek od Boha. Úplně šťastná ale budu, až se manžel vrátí a bude tady se mnou," řekla chlapcova matka Dallál. Případ Zibinů se dostal do sdělovacích prostředků a podobně jako oni se o potomka postaralo nejméně deset dalších palestinských rodin. Pomohli jim gynekologové ze západního břehu Jordánu.
"Říkám upřímně, že nevím, jak to dělají, a já to ani nechci vědět. Nehodlám se míchat do politiky. Dělám to výhradně z humanitárních důvodů, abych těm ženám pomohl. Všichni mají starost o vězně, ale tyto ženy opravdu hodně trpí," řekl doktor Sálim abú Chajzaran.
Ženy prý přinášejí na kliniku sperma v čemkoli, v lahvičkách nebo plastových kelímcích. Jak řekl abú Chajzaran, za ideálních podmínek vydrží sperma do zmrazení 48 hodin. Po zmrazení je uloženo k použití při nitroděložním oplodnění. Ve většině případů prý ženy stihly přijít včas, ale někdy sperma už nebylo použitelné, takže se musely smířit s tím, že se musejí pokusit znovu. Klinika nerada tuto metodu používá u žen, které už mají mnoho dětí, nebo jejichž muži dostali pouze krátké tresty.
Než se lékař k zákroku odhodlá, musejí pravost spermatu potvrdit aspoň dva příbuzní budoucí matky a stejný počet příbuzných otce. Ženám je doporučeno, aby začaly o tom, co hodlají udělat, hovořit se svým okolím. "Jestliže ví celá vesnice, že byl manžel uvězněn na deset či patnáct let, není možné, aby se najednou objevila na ulici těhotná," vysvětluje abú Chajzaran. Když o svém plánu žena ve vesnici hovoří, vyhne se tak pomluvám a obvinění z nevěry.
Izraelská vězeňská služba o vynášení spermatu pochybuje. "Nelze říci, že se to nemůže stát. Je to ale málo uvěřitelné, protože přísná bezpečnostní opatření panují nejen při návštěvách příbuzných, ale obecně," uvedla mluvčí vězeňské správy Sivan Weizmanová.
Fyzický kontakt je povolen jen na deset posledních minut návštěvy. K otci jsou na tu dobu puštěny děti mladší osmi let. Na rozdíl od izraelských vězňů nemají Palestinci, odpykávající si tresty za bezpečnostní delikty, právo na intimní návštěvu partnera.
Podle palestinského ministra pro vězeňství Ísy Karaky mají izraelští vězni ve srovnání s palestinskými mnohem více práv. "Mají povoleny návštěvy domova a mohou být s manželkami," řekl. Připomněl případ přísně střeženého Izraelce Jigala Amira, který si odpykává doživotí za vraždu bývalého premiéra Jicchaka Rabina. Izraelci mu povolili se ve věznici oženit a stýkat se s manželkou. V roce 2007 se jim narodil syn.
Abú Chajzaran se domnívá, že Palestinci by měli mít stejná práva. Než si to vymohou, nezbude jim zřejmě nic jiného než nechat vynášet sperma z věznic. Teď na jaře se má těmto nepřítomným otcům narodit několik dětí. Izrael vězní na 4500 Palestinců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.