Jednostranně předkládaná fakta a zamlčování mnohých skutečností se týká jak učebnic používaných v Izraeli, tak na palestinských územích. Dospěli k tomu autoři výzkumu, který financovalo americké ministerstvo zahraničí. Cílem bylo ověřit tvrzení Izraele, že palestinské učebnice šíří nenávist.
Na studii se podíleli odborníci z Izraele, palestinských území i USA. Konstatovali, že obsah školních knih odpovídá situaci dvou společností, které jsou ve vzájemném konfliktu. Lépe jsou o protistraně informováni izraelští než palestinští studenti.
Izraelské učebnice obsahují také více sebekritického materiálu. To ale neplatí pro knihy používané v náboženských ultraortodoxních školách.
"Problémem obou stran je zatajování. Učebnice neobsahují jasné a přímé uznání práva toho druhého na existenci," řekl izraelský člen týmu Geršon Baskin.
Srovnávalo se 74 izraelských a 94 palestinských učebnic používaných pro ročníky od šesti do 18 let. Probraly se texty k výuce přírodních věd, zeměpisu, literatury, náboženství, arabštiny a hebrejštiny.
Mezi izraelskými učebnicemi byly ty používané ve státních sekulárních školách, ve školách náboženských a dále v nestátních ultraortodoxních židovských školách.
V palestinském materiálu byly knihy ze škol provozovaných vládou a dále ze šesti soukromých islámských institucí.
Vědci prošli a srovnali texty z asi 30 tisíc stránek. Izraelští a palestinští účastníci hovořili vždy jak hebrejsky, tak arabsky, takže mohli porovnat všechny texty. Shromážděná data byla na dálku zadána do databáze na Yaleově univerzitě.
V textech často chyběly informace o kulturním, ekonomickém i náboženském zázemí druhé strany. Vlastní komunita byla většinou vykreslena pozitivně, opačná negativně.
Mimořádné selhání studie zaznamenala v mapách teritoria, na němž nyní leží Izrael a palestinská území. Izrael byl naznačen pouze ve třech z 83 palestinských map, vzniklých po válce z roku 1967.
Na 76 procentech z 258 izraelských map chyběla linie mezi Izraelem a západním břehem Jordánu. Na 62 ostatních sice byla, ale jenom na 33 z nich bylo jasně vyznačeno, kolik území západního břehu je pod palestinskou kontrolou.
Izrael západní břeh obsadil v roce 1967, na 38 procentech tohoto území mají Palestinci omezenou autonomii, na správě zbytku se podílí Izrael. Palestinci chtějí, aby jejich budoucí stát byl na západním břeh a v pásmu Gazy a aby hlavním městem byl východní Jeruzalém.
Jossi Kuperwasser z izraelského úřadu monitorujícího palestinské štvaní proti Izraeli s výsledkem studie nesouhlasí.
"Naše osnovy propagují mír a vysvětlují, proč je dobrý, v palestinských školách je tomu právě naopak. Nabádání k násilí a nenávisti je hlavní překážkou míru, a to se musí změnit, chtějí-li Palestinci mír," řekl.
Džihád Zarkarní, který má na palestinském ministerstvu školství na starosti učebnice, řekl, že dokud Palestinci žijí pod vojenským diktátem, nemůže se očekávat, že jejich učebnice budou Izrael líčit pozitivně. "Chce-li po mne ta studie, abych ocenil izraelskou okupaci a kulturu, pak těm vědcům vzkazuji, že žádný národ světa nevelebil okupanta," řekl.