Zástupci palestinských stran Hamas a Fatah ve čtvrtek v saúdskoarabské Mekce podepsali dohodu o společné budoucí vládě a o ukončení násilí mezi oběma stranami. Podle agentury Reuters dohoda se nezmiňuje o uznání Izraele, což je podmínka Západu pro obnovu finanční pomoci palestinským institucím. Podpisu dohody, jež byla pojmenována Mekská deklarace, byl přítomen saúdskoarabský král Abdalláh.
Palestinci v nejposvátnějším místě islámu jednali od středy. Delegaci Fatahu vedl jeho předseda a vůdce samosprávy Mahmúd Abbás a za Hamas byli přítomni jeho exilový vůdce Chálid Mišal i premiér Ismáíl Haníja.
Abbás v projevu požádal, aby příští vláda respektovala dohody, které v minulosti uzavřela Organizace pro osvobození Palestiny. Jde o dokumenty, které upravují vztah k Izraeli a jež předpokládaly další mírová jednání a vytvoření palestinského státu. Hamas, který zvítězil v loňských lednových volbách, odmítá Izrael uznat a podle předchozích zpráv v tomto bodě nebyl ochoten ustoupit ani v Mekce.
Jeho vyjednávači sdělili, že je Hamas připraven dodržet jen ty dohody, které "nejsou v rozporu s palestinskými zájmy". Abbás trval na tom, aby Hamas učinil jednoznačné prohlášení, které by umožnilo zrušení západních sankcí. Chce, aby se Hamas zavázal, že dohody bude dodržovat. Usilovali o to údajně také saúdskoarabští prostředníci přítomní jednáním.
Vyjednávači ve středu dospěli k tomu, že Hamas v koalici obsadí devět ministerských křesel a Fatah šest. Čtyři ministři budou z ostatních parlamentních stran. Tři klíčové úřady - ministerstva financí, zahraničí a vnitra - povedou nezávislé osobnosti. Ministrem financí by se měl stát Salám Fajad a ministrem zahraničí Ziád abú Amr. Ministra vnitra má navrhnout Hamas. Abbás už údajně pověřil Haníju, který si svou funkci udrží, aby sestavil vládu.
Mezi ozbrojenými frakcemi Fatahu a Hamasu panuje násilí od prosince, kdy Abbás pohrozil, že nepodaří-li se vytvořit koalici, vypíše předčasné volby. V potyčkách zahynulo přes sto Palestinců.
Autor: ČTK
Foto: AP